Жертва на фишинг атака на стойност $24 милиона е получила частично възстановяване, след като извършителят доброволно е върнал част от откраднатите средства.
Според Scam Sniffer, решение за борба с Web3 измами, извършителят е изпратил обратно на жертвата $9.3 милиона. Кражбата е извършена в края на 2023 г. и включва 9,579 токена stETH на Lido и 4,850 токена Rocket Pool (rETH).
💰 The scammer returned $9.27M in DAI to the victim.
(credits: @bax1337) https://t.co/xwSASQOUis pic.twitter.com/T5vF1Ak3wo
— Scam Sniffer | Web3 Anti-Scam (@realScamSniffer) July 13, 2024
Жертвата е станала обект на атаката, одобрявайки „Increase Allowance“ транзакциите по време на фишинг инцидента – често използвана тактика за придобиване на контрол върху активите в портфейла.
Тази уязвимост, особено при ERC-20 токените, позволява на недоброжелатели да експлоатират потребителите чрез злонамерени смарт договори. Атакуващият, използвайки протокола за поверителност Railgun, е възстановил средства, възлизащи общо на 38.84% от откраднатата сума.
Въпреки редките случаи на върнати от хакерите средства, фишинг измамите остават значителен проблем в крипто индустрията, като само през 2023 г. загубите надхвърлят $290 милиона, отчетени от Scam Sniffer.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.