Инфлацията в САЩ се ускори през юни, което може да попречи на очакванията за предстоящо намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.
Според данните, публикувани във вторник от Бюрото за трудова статистика (BLS), индексът на потребителските цени (CPI) е нараснал с 2.7% на годишна база спрямо 2.4% през май, което представлява най-бързият темп на обща инфлация от началото на 2024 г.
Базисната инфлация, която изключва волатилните категории храни и енергия, се повиши до 3.0% на годишна база спрямо 2.8% през миналия месец. На месечна база както основният, така и базовият индекс на потребителските цени отбелязаха повишение от 0.3%, което е сигнал за продължаващ натиск върху цените на широка основа.
Индексът на жилищата – който съставлява над една трета от кошницата на CPI – се повиши с 0.2% през юни и остана с най-голям принос за месечната инфлация. Цените на бензина скочиха с 1.0%, което доведе до нарастване на общия енергиен индекс с 0.9%. Инфлацията при храните също се запази, като цените на хранителните стоки и на ресторантите се повишиха съответно с 0.3% и 0.4%.
Същевременно при употребяваните автомобили, новите превозни средства и самолетните билети се наблюдаваше понижение на цените, което леко компенсира другите повишения. Все пак в категории като здравеопазване, почивки и лични грижи бяха регистрирани повишения, което свидетелства за продължаващо задържане на инфлацията в сферата на услугите.
С повторното ускоряване на общата инфлация и задържането на базовия индекс на потребителските цени упорито над целевото равнище от 2% пазарните надежди за намаляване на лихвените проценти през септември сега може да се сблъскат с нови съмнения. Представителите на Фед сигнализираха, че се нуждаят от повече увереност, че инфлацията трайно се понижава – мнение, което днешният доклад може да оспори.
Пазарите и политиците сега ще очакват предстоящите данни за труда и инфлацията, за да получат допълнителна яснота относно пътя напред.
Grayscale Investments обяви, че конфиденциално е подала проект на заявление за регистрация по формуляр S-1 в САЩ.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.