Матю Сигел, ръководител на отдела за изследване на дигитални активи във VanEck, предложи смела стратегия за облекчаване на нарастващия държавен дълг на САЩ чрез създаване на резерв от Биткойн (BTC).
В неотдавнашна публикация в платформата X Сигел подробно описа как един внимателно управляван резерв от Биткойн може да изиграе ключова роля за подобряване на финансовото състояние на страната до 2050 г.
Идеята за стратегически резерв от Биткойн набра сила по-рано тази година, когато сенатор Синтия Лумис от Уайоминг разкри плановете си да въведе законодателство, целящо придобиването на един милион Биткойн токена в рамките на пет години.
Прогнозите на Сигел сочат, че до 2049 г. стойността на този резерв от Биткойн може да достигне зашеметяващите $42.4 трилиона, докато националният дълг ще се покачи до $119.3 трилиона. Това би означавало, че до 2050 г. Биткойн би могъл да покрие до 36% от дълга на САЩ, ако нараства с 25% годишно, а цените на Биткойн потенциално биха достигнали $42 милиона за монета.
Дори при по-консервативни предположения за растеж, като например 15% годишен темп, моделът на Сигел предвижда, че резервът на Биткойн все още ще предлага значителна финансова стойност. Неговият анализ е в съответствие с целевата цена на Биткойн на Майкъл Сейлър, който предполага, че пазарната капитализация на Биткойн може да представлява 18% от световните финансови активи до 2050 г.
Сенатор Лумис, коqто продължава да се застъпва за създаването на този Биткойн резерв, подчерта стратегическата му цел: постепенно да се намали държавният дълг, като в крайна сметка се осигури на бъдещите поколения по-стабилна финансова основа. Предложеният законопроект призовава за задържане на Биткойн в продължение на поне 20 години, след което ще бъде изяснен най-подходящият начин на действие, a като гаранция ще бъде създадено доказателство за наличието на резерви.
Хашрейтът в мрежата на Биткойн е спаднал с 3.5% от средата на юни, което е най-рязкото понижение на изчислителната мощност от юли 2024 г.
Според най-новите данни, Биткойн официално изпревари Alphabet (майка компания на Google) в глобалната класация на активите, като се превърна в шестия най-ценен актив в света.
Филип Лафон, милиардерът зад Coatue Management, започва да се съмнява в позицията си спрямо Биткойн.
Авторът на книги за лични финанси Робърт Кийосаки призовава инвеститорите да преосмислят подхода си към парите, тъй като дигиталните активи променят икономическия пейзаж.