Дедоларизацията е една от най-нашумялите теми в икономическия свят в последно време и основен виновник за тази те
Президентът на Кения Уилям Руто изнесе реч, в която призова африканските държави да се откажат от щатския долар в международната търговия. Забележките му получиха положителен отговор от законодателите, тъй като Кения обмисля присъединяване към БРИКС и приемане на алтернативна валута. Руто подчерта, че използването на кенийския шилинг, тяхната местна валута, трябва да бъде предпочитан вариант за трансгранични транзакции между африканските държави.
Президентът поясни, че не се противопоставя на американския долар, а по-скоро се стреми да насърчава местните валути, за да подкрепи местната икономика. Руто предложи щатският долар да се използва за трансгранични транзакции, включващи Съединените щати, докато другите държави трябва да извършват транзакции с кенийския шилинг или със съответните си местни валути.
Руто подчерта, че Африканската експортно-импортна банка (Afrexim) разработва платформа, която позволява на африканските търговци да уреждат плащанията, използвайки местни валути. Следователно щатският долар може вече да не бъде част от процеса на разплащане между африканските държави.
По думите на Руто: „Когато търгуваме от Кения до Джибути, защо трябва да разчитаме на щатски долари? Как доларът участва в търговията между Джибути и Кения? Днес Африканската експортно-импортна банка е осигурила механизъм за търговците в рамките на нашия континент да участват в търговията, използвайки собствените си валути, като банката улеснява разплащанията в местни валути. Ето защо Кения е шампион на панафриканските системи за разплащане и сетълмент чрез собствената си институция – Afrexim Bank.“
Руто добави още: „Необходимо ли е да купуваме стоки от Джибути и да плащаме в долари? Няма причина за това. Ние не изпитваме неприязън към американския долар; просто желаем по-неограничена търговия. Нека използваме долара за покупки от САЩ, а за това, което купуваме от Джибути, да плащаме със собствената си валута.“
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Маймуните ли ще определят финансовия ред на света?