Големите банки, включително JPMorgan Chase, Wells Fargo и Citigroup, отчетоха по-добри от очакваното печалби и приходи за първото тримесечие, което е сигнал за стабилна икономика.
Те обаче изразиха загриженост за въздействието на трайно високите лихвени проценти върху основните им приходи от кредитиране.
Печалбата на JPMorgan за първото тримесечие нарасна с 6% до $13.42 милиарда, докато Wells Fargo спечели $4.62 милиарда, а Citigroup – $3.37 милиарда, което представлява спад съответно със 7% и 27%.
Въпреки че приходите колективно нараснаха с 4%, акциите на банките отбелязаха спад, като акциите на JPMorgan се понижиха с 6.5%, отбелязвайки най-големия си процентен спад от почти четири години.
Индексът KBW Nasdaq Bank Index спадна с 1.5%, допринасяйки за 6.5% спад за месеца, тъй като инвеститорите коригираха очакванията си на фона на трайно високите лихвени проценти. Тази промяна се отрази на Citigroup и Wells Fargo със спадове от съответно 1% и 0.2%.
Ръководителите на банките признаха силата на американската икономика, като я отдадоха на продължаващия растеж на заетостта, потребителските разходи и заемите, както и на повишената активност на дълговите пазари. Въпреки това бяха изразени опасения за забавяне на растежа на международните пазари.
Продължителният период на високи лихвени проценти доведе до предизвикателства, включително до запазване на високи нива на инфлацията, което накара Федералния резерв да запази лихвените проценти на сегашните им равнища. Това доведе до търсене на по-високи лихвени проценти от страна на клиентите, което се отрази на маржовете на банките през годината.
Ключовият показател за рентабилност – нетният лихвен доход – отбеляза спад в JPMorgan за първи път от 2021 г. насам, а в Wells Fargo и Citigroup също намаля в сравнение с предходното тримесечие. JPMorgan очаква този показател да остане относително стабилен за цялата година, докато Wells Fargo и Citigroup предвиждат по-нататъшен спад.
Равнищата на потребителския дълг предизвикват все по-голямо безпокойство, тъй като някои лица изтеглят спестяванията, натрупани по време на пандемията. Разходите за кредитни карти се увеличиха, което доведе до по-високи кредитни салда и до нарастване на нетните отписвания на вземания в големите банки.
В обобщение, макар че големите банки отчитат високи печалби в условията на стабилна икономика, предизвикателствата продължават да се дължат на трайно високите лихвени проценти и променящите се пазарни условия.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.