Приблизително 75% от чуждестранния капитал, влязъл на китайския фондов пазар през първите седем месеца на тази година, е напуснал пазара.
Световните инвеститори са продали акции на стойност над $25 милиарда въпреки опитите на Пекин да вдъхне доверие във втората по големина икономика в света.
Тази значителна разпродажба през последните месеци показва, че нетните покупки на офшорните инвеститори може да достигнат най-ниската си стойност от 2015 г. насам, когато бе поставено началото на програмата Stock Connect, свързваща пазарите на Хонконг и континентален Китай.
Трейдъри и анализатори твърдят, че липсата на категорична политическа подкрепа от страна на китайските власти е възпряла глобалните институционални инвеститори от участие, докато растежът на Китай не се възстанови достатъчно, за да се конкурира с други регионални пазари.
В началото на 2023 г. глобалните инвеститори се впуснаха да купуват китайски акции с безпрецедентни темпове, очаквайки икономическо съживяване след оттеглянето на Китай от разрушителната му стратегия на „нулевия Ковид“.
Чуждестранните фондове обаче енергично се освободиха от позициите си в отговор на засилващите се опасения за ликвидна криза в сектора на недвижимите имоти и незадоволителните показатели за растежа.
Откакто в началото на август достигнаха най-високата си стойност от 235 милиарда рубли, което се равнява на $32.6 милиарда, нетните чуждестранни входящи потоци на китайския фондов пазар тази година спаднаха със 77 % до едва 54.7 милиарда рубли, според изчисления на Financial Times, направени въз основа на данни от хонконгската система Stock Connect.
Разпродажбата на китайски акции от чуждестранни лица допринесе за повече от 11% спад на индекса CSI 300, който проследява котираните в Шанхай и Шънджън акции в доларово изражение през тази година. За разлика от тях капиталовите бенчмаркове в Япония, Южна Корея и Индия отбелязаха ръст от 8% до 10%.
Финансовите институции са предпочели пазарите в Индия и Южна Корея през тази година, като според оценките на Goldman Sachs нетните входящи потоци се оценяват съответно на $12.3 милиарда и $6.4 милиарда. Потенциалният нетен приток на чуждестранни инвестиции в Корея може да отбележи първия от 2019 г. насам.
Макар че стратезите по капиталовите пазари на големите банки на Уолстрийт очакват китайският фондов пазар да се представи по-добре през 2024 г., прогнозите за степента на тези печалби се различават значително.
Анализаторите на Goldman Sachs наскоро прогнозираха приблизително 17% увеличение на CSI 300 до следващата година, позовавайки се на по-високите печалби и ескалиращите оценки на китайските компании.
Стратезите на Morgan Stanley прогнозираха 7.5% ръст на китайските акции през предстоящите 12 месеца, но предупредиха за възможността от по-нататъшно намаляване на разпределението и структурно изместване на инвестициите от Китай, ако политиците не предприемат по-активни мерки в подкрепа на растежа.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.