Stripe официално навлиза в пространството на стабилните монети, което бележи началото на нова глава за глобалния гигант в областта на плащанията.
Изпълнителният директор Патрик Колисън потвърди на 25 април, че компанията разработва продукт, базиран на стабилна монета – проект, който предполагаемо е бил обсъждан вътрешно в продължение на почти десетилетие.
Вместо да се втурва на пазара, Stripe изчака това, което Колисън описа като подходящи условия за стартиране. Въпреки че пълните подробности все още не са известни, ранните индикации сочат, че първата фаза ще се фокусира върху пазари извън САЩ, ЕС и Обединеното кралство.
Това разширение следва придобиването на Bridge по-рано тази година за $1.1 милиарда, компания, специализирана в инфраструктурата на стабилни криптовалути. Технологията на Bridge ще бъде в основата на предстоящите предложения на Stripe за дигитални валути, като ще осигури основата за по-бързи и по-евтини трансгранични транзакции – естествено развитие за компания, която вече обработва милиарди в 135 валути по целия свят.
Времето, избрано от Stripe, съвпада с по-широката тенденция във финансовия сектор, тъй като стабилните монети набират популярност както сред гигантите във финтех сектора, така и сред традиционните институции. Играчи като PayPal вече са навлезли в тази сфера, а анализатори от Standard Chartered прогнозират, че пазарът на стабилни криптовалути може да надхвърли $2 трилиона до 2028 г., ако регулаторната яснота продължи да се подобрява.
В САЩ законодателите работят по два важни закона – STABLE Act и GENIUS Act – които имат за цел да установят по-строги правила за стабилните монети, включително стандарти за ликвидност и мерки за борба с прането на пари. Тези усилия биха могли да повишат доверието в дигиталните активи, обезпечени с долара, и да затвърдят лидерството на американската валута в развиващия се свят на дигиталните финанси.
Все повече финансови институции се обръщат към стабилните монети, не само с цел намаляване на разходите, но и като основа за бъдещ растеж.
Mastercard задълбочава участието си в крипто пространството с нова глобална инициатива, която ще позволи на потребителите да харчат стабилни монети толкова лесно, колкото и фиатните валути.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.