Stripe официално навлиза в пространството на стабилните монети, което бележи началото на нова глава за глобалния гигант в областта на плащанията.
Изпълнителният директор Патрик Колисън потвърди на 25 април, че компанията разработва продукт, базиран на стабилна монета – проект, който предполагаемо е бил обсъждан вътрешно в продължение на почти десетилетие.
Вместо да се втурва на пазара, Stripe изчака това, което Колисън описа като подходящи условия за стартиране. Въпреки че пълните подробности все още не са известни, ранните индикации сочат, че първата фаза ще се фокусира върху пазари извън САЩ, ЕС и Обединеното кралство.
Това разширение следва придобиването на Bridge по-рано тази година за $1.1 милиарда, компания, специализирана в инфраструктурата на стабилни криптовалути. Технологията на Bridge ще бъде в основата на предстоящите предложения на Stripe за дигитални валути, като ще осигури основата за по-бързи и по-евтини трансгранични транзакции – естествено развитие за компания, която вече обработва милиарди в 135 валути по целия свят.
Времето, избрано от Stripe, съвпада с по-широката тенденция във финансовия сектор, тъй като стабилните монети набират популярност както сред гигантите във финтех сектора, така и сред традиционните институции. Играчи като PayPal вече са навлезли в тази сфера, а анализатори от Standard Chartered прогнозират, че пазарът на стабилни криптовалути може да надхвърли $2 трилиона до 2028 г., ако регулаторната яснота продължи да се подобрява.
В САЩ законодателите работят по два важни закона – STABLE Act и GENIUS Act – които имат за цел да установят по-строги правила за стабилните монети, включително стандарти за ликвидност и мерки за борба с прането на пари. Тези усилия биха могли да повишат доверието в дигиталните активи, обезпечени с долара, и да затвърдят лидерството на американската валута в развиващия се свят на дигиталните финанси.
Според няколко публикации в социалните медии, платежният гигант Stripe се готви да пусне на пазара платежен продукт, базиран на стабилни монети.
Binance прави значителен напредък в преодоляването на пропастта между традиционните финанси и развиващия се крипто пазар.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.