Цените на петрола отбелязаха лек спад през предходната сесия и регистрираха седмично понижение, тъй като търговците изразиха загриженост относно потенциалното въздействие на повишаването на лихвените проценти върху търсенето, въпреки признаците за по-ограничено предлагане, като например по-ниските запаси от суров петрол в САЩ.
Тези опасения бяха подсилени от решението на Английската централна банка да повиши основния си лихвен процент до 15-годишен връх, което засили опасенията за икономическия растеж. Освен това признаците за по-ястребова позиция на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл засилиха очакванията за по-нататъшни повишения на лихвените проценти в САЩ.
През следващата седмица се очаква следните фактори да окажат влияние върху пазарите на суров петрол:
Пазарните участници и анализатори ще следят отблизо плана на Саудитска Арабия да намали производството с 1 милион барела на ден, считано от 1 юли. Този ход е част от по-широкообхватното споразумение на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници (ОПЕК+) за ограничаване на добива. Освен това други членове на ОПЕК се съгласиха да удължат по-ранните съкращения на доставките до края на 2024 г.
Очакваното повишение на лихвените проценти в САЩ може да има значителни последици. Неотдавнашните коментари на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, който предложи още две повишения на лихвените проценти с по 25 базисни пункта до края на годината, заедно с прогнозата на президента на Федералната резервна банка на Сан Франциско Мери Дейли за две допълнителни повишения на лихвените проценти през тази година, породиха опасения.
По-високите лихвени проценти увеличават разходите по заемите, което може да забави икономическия растеж и да намали търсенето на петрол.
По данни на компанията за енергийни услуги Baker Hughes Co. енергийните компании в САЩ последователно намаляват броя на действащите петролни платформи в продължение на осем поредни седмици. Последният брой възлиза на 546 платформи, което е най-ниското ниво от април 2022 г. насам. Освен това последният доклад за запасите в САЩ посочи изненадващ спад от $3.8 милиона барела на запасите от суров петрол.
По данни на Комисията за търговия със стокови фючърси в САЩ (CFTC) паричните мениджъри са увеличили нетните си лонг позиции във фючърси и опции върху американски суров петрол с 4,790 договора до 78,064 през седмицата, приключваща на 20 юни.
Резервната банка на Индия (РБИ) съобщи, че кошницата на вътрешния пазар на суров петрол в Индия, цените на акциите на фирмите от петролния и газовия сектор и доходността на държавните облигации са показали висока волатилност по време на решенията на ОПЕК+ за добива на петрол.
От РБИ подчертаха още влиянието на свързаните с предлагането съобщения на ОПЕК върху финансовите пазари, вътрешното производство и потребителските цени.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.