Цените на петрола отбелязаха лек спад през предходната сесия и регистрираха седмично понижение, тъй като търговците изразиха загриженост относно потенциалното въздействие на повишаването на лихвените проценти върху търсенето, въпреки признаците за по-ограничено предлагане, като например по-ниските запаси от суров петрол в САЩ.
Тези опасения бяха подсилени от решението на Английската централна банка да повиши основния си лихвен процент до 15-годишен връх, което засили опасенията за икономическия растеж. Освен това признаците за по-ястребова позиция на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл засилиха очакванията за по-нататъшни повишения на лихвените проценти в САЩ.
През следващата седмица се очаква следните фактори да окажат влияние върху пазарите на суров петрол:
Пазарните участници и анализатори ще следят отблизо плана на Саудитска Арабия да намали производството с 1 милион барела на ден, считано от 1 юли. Този ход е част от по-широкообхватното споразумение на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници (ОПЕК+) за ограничаване на добива. Освен това други членове на ОПЕК се съгласиха да удължат по-ранните съкращения на доставките до края на 2024 г.
Очакваното повишение на лихвените проценти в САЩ може да има значителни последици. Неотдавнашните коментари на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, който предложи още две повишения на лихвените проценти с по 25 базисни пункта до края на годината, заедно с прогнозата на президента на Федералната резервна банка на Сан Франциско Мери Дейли за две допълнителни повишения на лихвените проценти през тази година, породиха опасения.
По-високите лихвени проценти увеличават разходите по заемите, което може да забави икономическия растеж и да намали търсенето на петрол.
По данни на компанията за енергийни услуги Baker Hughes Co. енергийните компании в САЩ последователно намаляват броя на действащите петролни платформи в продължение на осем поредни седмици. Последният брой възлиза на 546 платформи, което е най-ниското ниво от април 2022 г. насам. Освен това последният доклад за запасите в САЩ посочи изненадващ спад от $3.8 милиона барела на запасите от суров петрол.
По данни на Комисията за търговия със стокови фючърси в САЩ (CFTC) паричните мениджъри са увеличили нетните си лонг позиции във фючърси и опции върху американски суров петрол с 4,790 договора до 78,064 през седмицата, приключваща на 20 юни.
Резервната банка на Индия (РБИ) съобщи, че кошницата на вътрешния пазар на суров петрол в Индия, цените на акциите на фирмите от петролния и газовия сектор и доходността на държавните облигации са показали висока волатилност по време на решенията на ОПЕК+ за добива на петрол.
От РБИ подчертаха още влиянието на свързаните с предлагането съобщения на ОПЕК върху финансовите пазари, вътрешното производство и потребителските цени.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.