Като важен етап за страните от БРИКС Индия осъществи първата си транзакция в национална валута с Обединените арабски емирства (ОАЕ) в рамките на търговията с петрол.
В това историческо споразумение и двете страни избраха разплащане на търговията в рупии, с което се отклониха от традиционното използване на щатския долар в двустранните им сделки по-рано тази година.
Този пакт изигра ключова роля в продължаващите през годината усилия за дедоларизация в рамките на икономическите съюзи. Освен това ОАЕ, след като бяха поканени да се присъединят в блока по време на годишната му среща на върха през 2023 г., заедно с Саудитска Арабия, Египет, Иран и Етиопия като един от най-новите членове.
През 2023 г. икономическият съюз БРИКС активно се стремеше към глобален напредък, като основният акцент е върху намаляването на западното влияние в международната търговия. Въз основа на тази инициатива две държави членки си сътрудничиха по споразумение, насочено към свеждане до минимум на зависимостта им от щатския долар при двустранни транзакции.
Плодовете на това споразумение са видни от неотдавнашната транзакция, при която Индия, страна от БРИКС, успешно извърши първоначалното си плащане в местна валута към ОАЕ като част от новосформирано партньорство в петролна сделка. Разплащането, извършено в рупии, беше част от общите разходи на Индия за внос на петрол в размер на $157.5 милиарда.
Този ход не само подчертава колективните усилия на страните от БРИКС да намалят разпространението на щатския долар, но и засилва значението на рупията като валута за търговски разплащания.
Тази двустранна търговия бележи ранните етапи на това, което обещава да бъде взаимноизгодно партньорство между Индия и ОАЕ. ОАЕ са готови да се присъединят официално към блока БРИКС през 2024 г., след като получиха покана през август тази година.
Очаква се двете страни да си сътрудничат за разширяване на търговските възможности и постигане на икономическа диверсификация в отговор на развиващата се глобална динамика на силите.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.
Доналд Тръмп поднови нападките си срещу председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, твърдейки, че въпреки забавящата се инфлация не е предприел мерки за намаляване на лихвените проценти.