Пет дни преди халвинга, Питър Шиф предвиди срива на Биткойн.
По време на поредната си серия от коментари по адрес на Биткойн , главният изпълнителен директор на Euro Pacific Capital сподели, че BTC ще се срине.
Шиф призна, че обича да ‘се бъзика’ с крипто общността в Twitter, но това нямало да продължи дълго, тъй като флагманската криптовалута нямало да я има скоро.
I admit I like to rile you guys up. Once #Bitcoin collapse I won’t be able to do it as much. So I need to make hay while the sun shines, as it won’t shine for long.
— Peter Schiff (@PeterSchiff) status/1257814414629142538?ref_src=twsrc%5Etfw“>May 5, 2020
Това е просто последният от редица без базисни и бомбастични предсказания, направени от Шиф.
Той е един от малкото хора, който направи добри предсказания за балона в пазара на недвижими имоти.
Шиф препоръча да се инвестира в благородни метали преди те да влязат в бичи пазар, който достигна своя пик през 2011 г.
Оттогава, той не е правил добри предсказания.
Аргументите на Шиф за хиперинфлация и активи с ливъридж си противоречат. Той твърди, че доларът ще се срине. Едновременно с това е с мечи възгледи по отношение на активи с ливъридж. Ако вярва, че доларът ще се обезцени, защо не бил взел заем, за да купи нещо, което после да изплати с обезценени долари?
Той твърде често прави много сензационни предсказания. Само по себе си, това не е добре, но комбинирано с още няколко фактора, се разкрива една не особено ласкава тенденция в поведението на Шиф.
На първо място, той сее страх, за да продава книгите си, подобно на неговия кръг от колеги, съставен от Глен Бек, Макс Кайзер и Дъглас Кейси. Те често изказват слабо подкрепени тези, които често предвиждат грандиозен колапс на долара, световната икономика. Предсказанията на тези автори по правило са грешни. Техните писания по-скоро напомнят на скандални конспиративни теории, отколкото на обективен и балансиран анализ. И читателите им отразяват тази реалност.
Дали действително вярва в това или просто се нагажда към наивната си аудитория, не е ясно, но Питър Шиф се е проявявал като опонент на висшето образование. Самият Шиф има висше образование от престижно заведение (UC Berkeley), което прави изказването му особено важно в контекста на идеята, че дори той не вярва в скандалните си предсказания.
И на последно място, неговата брокерска къща – Euro Pacific Capital – е с една от най-ниските райтинги в Yelp, където потребителите дават оценка, както и в glassdoor, където служителите дават оценки.
Като цяло, Шиф изказва изключително едностранчиви мнения, които рядко са добре аргументирани. Големият му успех е предвиждането на балона в пазара на недвижими имоти преди кризата от 2008-ма. Дори когато това твърдение се разглеждаше с надсмешка, той настояваше, че има балон.
Шиф също следи предстоящото халвинг събитие отблизо. Според него, да се залага на възход около халвинга е най-очевидния залог, поради което той вероятно ще се провали. Той е убеден, че няма търсене, което да тласне актива нагоре.
Помплиано предизвика Шиф да шортне Биткойн, вместо да говори празни приказки.
Дори и Шиф да не е напълно прав, има основателни причини за скептицизъм. През 2016 г. нямаше рали веднага след събитието. Цената дори спадна с 30% от 9-ти юли до 2-ри август преди да се насочи нагоре.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.