Мащабният срив на пазара на криптовалути се влоши в неделя, тъй като вълната от мерки за репресии в Китай продължава да разтърсва настроенията на инвеститорите, довеждайки загуби от близо $1,3 трилиона от 12-ти май насам - денят, в който милиардерът Илон Мъск обяви в Twitter, че Tesla вече няма да инвестира или продава Биткойн поради големите разходи за околната среда.
Пазарната стойност на криптовалутите в света спадна още $200 милиарда в неделя сутринта, достигайки ново дъно след скорошните върхове от $1,3 трилиона, след като спадна до около $1,4 трилиона.
Освен шепа стабилни монети (чиито цени са фиксирани към определена фиатна стойност), няма нито една криптовалута сред първите 100 по пазарна капитализация, която да не е отбелязала значителен спад през последните 24 часа.
Пазарът, чийто връх достигна близо $2,6 трилиона, е почти наполовина само след 11 дни, тъй като Биткойн (BTC), Етериум (ETH), Dogecoin (DOGE) и Cardano (ADA) спаднаха съответно с 31%, 47%, 43% и 50% през последната седмица.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Кой е най-големият Dogecoin (DOGE) кит?
Анализаторите приписват неотдавнашни загуби на страховете на инвеститорите от засилване на крипторегулацията в Китай, където властите в петък се ангажираха да „предприемат мерки срещу добива и търговията с Биткойн“ в опит да „контролират решително финансовите рискове„.
Яркото предупреждение дойде само три дни след като националните финансови регулатори издадоха поредното известие, което спомогна за срива в средата на седмицата, казвайки на банките и разплащателните институции, че извършването на всякакъв бизнес с криптовалути е забранено и подлежи на наказание.
Въпреки катастрофата, главният изпълнителен директор на Ark Investment Кати Ууд казва, че все още вярва, че цените на Биткойн ще се повишат до $500,000 (зашеметяващ ръст от 15 пъти на текущите цени от $33,350), настоявайки, че се очаква волатилност на крипто пазара.
„Никога не знаете колко ниско е дъното, когато пазарът стане много емоционален„, каза тя.
Регулаторните проблеми са разтърсвали зараждащия се крипто пазар и преди. Въпреки нарастването над 10 пъти през 2017 г., комбинираната стойност на криптовалутите в света се срина с повече от 80% в рамките на месеци, след като страни като Южна Корея започнаха да предприемат репресии върху процъфтяващите тогава първични предложения на монети, които издава нови токени и подхранваха инвеститорска мания, което не е по-различно от скорошния скок на относително неизвестни алткойни.
Едва при пандемията инфлационните опасения и засиленото институционално приемане отново издигнаха пазара до нови върхове в края на миналата година. Пазарът все още нараства с около 50% от своя връх в началото на 2018 г., но това, което предстои, все още е много несигурно. Някои експерти смятат, че пазарът е узрял достатъчно, за да възстанови загубите си, но други предупреждават, че все още има място за по-стръмна корекция.
Според доклад на компанията Coinbase се е превърнала във водещ оператор на възли в блокчейна на Етериум.
На организираната среща на тема дигитални активи в Ню Йорк настоящият президент на САЩ Доналд Тръмп се обърна към аудиторията с предварително записано послание, в което потвърди подкрепата си за криптовалутите и напредъка във финансовите технологии.
Binance обяви нови фючърсни договори за множество криптовалути, което предизвика скок в цените им и засили влиянието на борсата върху пазарните тенденции.
Според създателите на платформата за анализи Glassnode, за да може Биткойн да установи силен възходящ импулс, ключови показатели трябва да се наредят.