Последните статистически данни от Китай разкриват последователна тенденция на намаляване на цените на новите жилища в 70 големи китайски града, която продължава вече шест последователни месеца.
Стойностите на вторичния пазар също отбелязват най-значителния си спад от девет години насам. Въпреки различните правителствени интервенции експертите остават скептични по отношение на стабилизирането на сектора.
За да съживят пазара, Пекин и Шанхай облекчиха регулациите за закупуване на жилища. И двата града намалиха съотношението на първоначалната вноска, премахнаха ценовите ограничения и намалиха данъците за продавачите. Пекин вече държи 30% съотношение на първоначалната вноска за купувачите на първо жилище, докато Шанхай прилага фиксирано съотношение от 30% за първо жилище и 50% за второ жилище.
Полагат се усилия за подпомагане на финансирането на по-големи строителни предприемачи и за подобряване на достъпа до финансиране на конкретни частни строителни предприемачи. Правителството планира да насочи банките към увеличаване на финансирането за 50 избрани предприемачи, като се стреми към равнопоставено третиране на държавните и частните предприемачи.
Експертите обаче остават предпазливи поради минали случаи, при които призоваването на банките да увеличат заемите за строителните предприемачи е водело до незадоволителни резултати. Търговските банки със слаб надзор могат да участват само в проекти, които се считат за по-безопасни, което ще повлияе на изпълнението на тези мерки.
Въпреки различните мнения някои остават оптимисти, като подчертават значението на бързите действия на китайското правителство за решаване на структурните проблеми без прекомерна зависимост от политиката.
Други предвиждат предизвикателствата да продължат до шест години, особено по отношение на незавършените жилищни имоти, които представляват значителен излишък от предлагане на пазара.
Намаляването на това свръхпредлагане може да отнеме няколко години, което ще усложни усилията за стимулиране на търсенето. Предизвикателствата се разпростират и върху намаленото финансиране на местните власти, които разчитат на приходи от продажби на земя. Вследствие на това анализаторите на Moody’s предвиждат растежът на БВП на Китай да се забави до около 4% през 2024 г. и 2025 г.
Решаването на тези предизвикателства изисква съществени реформи за насърчаване на потреблението и производството с по-висока добавена стойност. Убеждаването на физическите лица да инвестират и да стимулират икономиката в условията на намаляващи спестявания от собственост представлява значителна пречка.
Размишлявайки върху тази ситуация, пенсионираният жител на Пекин Лиу Минг съветва да не се разчита единствено на инвестиции в недвижими имоти поради променящата се динамика на пазара.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.