Пазарният дял на топ крипто борсите преминава $1 трилион
От 160 крипто борси, анализирани в скорошен доклад, половината контролират приблизително 85% от общия пазарен дял.
Според доклад на CryptoCompare Research борсите, които аналитичната компания определя като такива от „най-високо ниво„, са спечелили 13% от пазарния дял от октомври 2020 г. до януари. Това поставя пазарния дял на тези 84 борси на около 74%, с активи от над 1 трилион долара.
CryptoCompare обаче заяви, че този процент вероятно е нараснал до 85% за януари. Като се има предвид, че общата пазарна капитализация на всички криптовалути е 1,63 трилиона долара към момента на публикуване, пазарният дял на тези борси сега може да бъде над 1,25 трилиона долара
Докладът приписва увеличението на пазарния дял на търговците на дребно и професионалните крипто търговци, които се обръщат към борси с привидно по-нисък риск, тъй като цената на Биткойн скочи над $20,000 в края на декември 2020 г. и $30,000 през януари.
Въпреки това, една от най-важните причини за увеличения пазарен дял може да бъде CryptoCompare, която е определила 16 борси като „най-висок клас“ от октомври 2020 г. – обозначение, предназначено да измерва нивото на риск на борсата, а не нейното превъзходство.
Фирмата отбеляза, че много борси вече отговарят на „засилените“ изисквания за KYC и AML. Много от тях също осигуряват повишена прозрачност и подобряват цялостното си оперативно състояние.
Според резултатите на CryptoCompare, 44% от 160 анализирани борси предлагат възможността за „заявка на пълни исторически данни за търговия чрез публична крайна точка на API„, в сравнение с 37% през юли 2020 г.
Освен това процентът на борсите, оценени като „лоши или неадекватни“ KYC системи според CipherTrace са паднали от 44% през юли 2020 г. на 33% през януари.
Докладът специално посочва Coinbase, Gemini, Bitstamp, Kraken, itBit и Luno като борсите с най-нисък риск. Други като Binance, FTX, OKCoin, Huobi Global и Bitfinex са изброени в следващата категория от по-ниско ниво.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.