След като вчера борсата за криптовалути Coinbase подаде проект за регистрация за публично предлагане в Комисията по ценни книжа и борси на САЩ, изследователската компания Messari оцени компанията на $28 милиарда.
Моделът на Messari изследва различните бизнес сегменти на компанията, като търговия, попечителство и дебитни карти, за да стигне до тази цифра.
Coinbase е една от най-големите борси в световен мащаб, с дневни обеми на търговия от над $1 милиард. Активите под попечителство са нараснали от $7 милиарда през 2019 г. до $20 милиарда през 2020 г.
При предишен кръг за набиране на средства през август 2017 г. оценката на Coinbase проби границата от $1 милиард, придобивайки статут на еднорог. Последният кръг даде на компанията стойност от $8 милиарда през октомври 2018 г.
Доклад от изследователска компания Hurun от август 2020 г. не е актуализирал тази цифра от $8 милиарда, въпреки увеличаването на дневния обем на търговията и активите под попечителство.
При предоставянето на последната си оценка от $28 милиарда анализаторът Messari отбеляза значението на такова голямо IPO в криптопространството:
„Този листинг (IPO) е важен дори за оценяване на токените, тъй като Coinbase ще осигури [котва за оценка] – не само за бъдещи листинги на акции, но и за криптовалутите на самите борси.“
Междувременно, непотвърден доклад твърди, че Palm Beach Research Group на Тика Тивари прогнозира бъдеща оценка от $242 милиарда за DeFi платформата Synthetix.
Предполагаемото известие за покупка на Synthetix (SNX) токени „консервативно“ изчислява, че децентрализираната борса може да „управлява премия пет пъти по-висока от традиционната борса“, или приблизително десет пъти повече от текущата оценка на Messari за Coinbase.
Целева оценка от $2,192 на токен би представлявала възвръщаемост от над 41 000% от днешната цена.
Коментаторите в Twitter отбелязаха, че компанията е направила подобни прогнози, които не са се осъществили в миналото.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.