Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Двете страни обявиха значителни понижения на митата, което предизвика рязко покачване на акциите и дигиталните активи.
Биткойн бе сред най-добре представилите се активи, като в часовете след обявяването на новината цената му премина $104,000. Етериум също се покачи до $2,500, а по-широкият крипто пазар отбеляза ръст, като няколко основни алткойна бяха на печалба. Индексът GMCI 30, който проследява водещите дигитални активи, се повиши с повече от 2%.
Ентусиазмът на инвеститорите не се ограничи само до криптовалутите. Фючърсите на американските борсови индекси скочиха преди отварянето на пазарите, като всички основни индекси – включително S&P 500, Nasdaq, Dow Jones и Russell 2000 – отбелязаха ръст от над 2%. Златото, традиционно убежище в кризи, загуби позиции, отбелязвайки спад от 3% с връщането на апетита към риск.
Промяната в политиката бележи важен поврат в динамиката на световната търговия. Китай ще намали митата върху американските стоки от 125% на 10%, а САЩ ще намали митата върху китайския внос от 145% на 30%. Новите ставки ще влязат в сила на 14 май и ще останат в сила за най-малко 90 дни.
Артър Хейс, известна фигура в крипто общността, обобщи настроенията с просто съобщение, споделено в X:
Купете всичко.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.