Банката за инвестиции и корпоративно банкиране Sberbank и телекомуникационният гигант MTS изявиха претенции за извършване на първата сделка с облигации в Русия, използвайки блокчейн технология.
В съобщение MTS разкриха, че са пуснали търговски облигации в размер на 750 млн. Рубли (около 12 млн. долара) на собствена блокчейн платформа, предоставена от националния депозитар на страната, работещ с технология за интелигентни договори.
На базата на Hyperledger Fabric, готов за производство софтуер за блокчейн, разработен от консорциума Hyperledger, ръководен от фондацията Linux, платформата позволи „пълния жизнен цикъл на ценните книжа“ на търговската облигация, деноминирана в рубла търговска връзка в блокчейн, потвърди Sberbank. Изходният код на интелигентните договори може да бъде намерен на Github, допълни банката, разкривайки процеса на голяма прозрачност от „настаняването до изпълнението на задълженията на емитента, включително уреждането в рубли“, беше улеснено от блокчейн.
Като частно търгувани ценни книжа с фиксиран доход, търговските облигации обикновено се предлагат на извънборсовия пазар. На MTS им е даден срок на падежа от шест месеца и годишен процент на купоните от 6,8%, съобщи телекомуникационният гигант. „Сделката е извършена чрез сетълмент DVP (Доставка срещу плащане), като се приемат едновременни движения на ценни книжа и пари, използвайки блокчейн, неизменимата книга за записване на транзакции“, добави MTS.
Блокчейна също така позволява списъкът на участниците да се променя динамично във времето, като позволява по-късно да се издават облигациите на по-широк кръг от инвеститори. В този случай и трите страни – емитентът, централният депозитар и инвеститорът, получиха достъп до децентрализираната блокчейн книга за обработка на транзакцията. Всеки участник може да обменя документи онлайн и да проследява състоянието на сделката в реално време, което „значително ускорява“ целия процес, каза Sberbank.
Този проблем с MTS не само ни позволи да потвърдим надеждността, ефикасността и сигурността на платформата за и да извършим сложно структурирани транзакции, включващи ценни книжа, но и доказахме потенциала на тази технология да развива дигиталната икономика на Русия.
Както бе съобщено по-рано, руската NSD за пръв път започна да тества блокчейн технологията още през април 2016 г. за система за гласуване по електронната поща. Оттогава насам органът си сътрудничи с китайския си колега в разработването на блокчейн приложения в пост-търговското пространство с пакт за сътрудничество, който дори би дал „взаимен достъп“ на пазарите на другите.
През октомври 2017 г. NSD обяви опити на своята платформа за проучване на облигации, за да улесни успешно издаването на 500 милиона рубли на Райфайзенбанк.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.