След неотдавнашните тестове на Израел върху дигиталния шекел, Палестинската парична администрация се стреми да пусне собствена дигитална валута на централната банка, според доклад на Bloomberg.
Обвързана с договори с Израел, датиращи от 90-те години, Палестина няма собствена валута. Вместо това израелският шекел служи като фактическа валута, заедно с йорданския динар и американския долар.
Губернаторът на Палестинската парична администрация заяви пред Bloomberg TV, че са в ход две проучвания за осъществимост на идеята за палестински CBDC, с цел да се използва бъдеща дигитална валута „за платежни системи в нашата страна и да се надяваме с Израел и други.”
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Revolut държи над 500 милиона паунда в крипто
На палестинските банки е забранено да извършват големи трансгранични парични преводи – включително към Израел – и често са принудени да заемат пари за покриване на таксите за преводи. Надяваме се, че палестинският CBDC може да се справи с този проблем.
Експертите обаче се съмняват в осъществимостта на палестински CBDC, като се позовават на присъщата слаба местна икономика, блокадата на Израел на свободните потоци на стоки и хора, и голямата зависимост на Палестинската администрация от парични преводи и пари на чуждестранни донори.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.