След неотдавнашните тестове на Израел върху дигиталния шекел, Палестинската парична администрация се стреми да пусне собствена дигитална валута на централната банка, според доклад на Bloomberg.
Обвързана с договори с Израел, датиращи от 90-те години, Палестина няма собствена валута. Вместо това израелският шекел служи като фактическа валута, заедно с йорданския динар и американския долар.
Губернаторът на Палестинската парична администрация заяви пред Bloomberg TV, че са в ход две проучвания за осъществимост на идеята за палестински CBDC, с цел да се използва бъдеща дигитална валута „за платежни системи в нашата страна и да се надяваме с Израел и други.”
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Revolut държи над 500 милиона паунда в крипто
На палестинските банки е забранено да извършват големи трансгранични парични преводи – включително към Израел – и често са принудени да заемат пари за покриване на таксите за преводи. Надяваме се, че палестинският CBDC може да се справи с този проблем.
Експертите обаче се съмняват в осъществимостта на палестински CBDC, като се позовават на присъщата слаба местна икономика, блокадата на Израел на свободните потоци на стоки и хора, и голямата зависимост на Палестинската администрация от парични преводи и пари на чуждестранни донори.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.