Стремежът на Пакистан да се превърне в глобален крипто лидер претърпя значителен обрат на 21 март, когато Билал Бин Сакиб, главен изпълнителен директор на Криптос ъвета на страната, предложи да се използва излишната енергия на страната за добив на Биткойн.
Това предложение, споделено по време на първата официална среща на съвета, е част от по-широка стратегия за позициониране на Пакистан като център за иновации в областта на криптовалутите.
На срещата се събраха ключови фигури, включително високопоставени служители от финансовия сектор и правителството на Пакистан. Наред с обсъждането на енергийното оползотворяване, съветът работи и по създаването на регулаторна рамка, насочена към привличане на чуждестранни инвестиции и гарантиране на конкурентоспособността на страната в бързо развиващия се сектор на дигиталните активи.
Сенатор Мухамад Аурангзеб подчерта, че тази инициатива е сигнал за нова посока за пакистанската икономика, целяща изграждането на модерна, прозрачна финансова екосистема, която да е от полза за младежта и да осигури на страната място на световната технологична карта.
Тази промяна бележи съществена разлика в сравнение с предишната позиция на правителството, особено след силната анти-крипто позиция на бившия финансов министър Айша Гаус Паша, която през май 2023 г. даде да се разбере, че правителството никога няма да легализира криптовалутите, позовавайки се на опасения относно спазването на правилата за борба с прането на пари съгласно международните стандарти като тези на Групата за финансови действия (FATF).
Пакистан обаче не е единствен в своята променяща се позиция по отношение на дигиталните валути. Неотдавнашният ход на страната за регулиране на криптовалутите съвпадна със световните тенденции, особено в САЩ, където бяха предприети подобни действия. След преизбирането на президента Доналд Тръмп през ноември 2024 г. Съединените щати бързо пристъпиха към приемане на благоприятни за криптовалутите политики. През януари 2025 г. Тръмп подписа изпълнителна заповед за създаване на Работна група за дигиталните активи, която се фокусира върху цялостни крипто регулации и забранява разработването на дигитална валута на централната банка на САЩ (CBDC). Освен това правителството на САЩ работи по създаването на стратегически Биткойн резерв, което отразява нарастващото значение на дигиталните активи в световен мащаб.
Биткойн отново тества нови върхове, след като премина $104,000, възвръщайки оптимизма в крипто пространството.
Спот Биткойн ETF-ът на BlackRock, IBIT, се очертава като доминиращ играч в областта на дигиталните активи, привличайки милиарди, докато конкурентите му изостават.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.