Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
С подкрепата на Министерството на финансите, Пакистанската агенция за дигитални активи (PDAA) ще действа като основен регулатор за широк спектър от услуги, свързани с криптовалути и блокчейн.
Министърът на финансите Мухамад Аурангзеб подчерта, че тази стъпка е нещо повече от просто наваксване – тя има за цел да утвърди Пакистан като лидер в Web3 иновациите. PDAA ще наблюдава крипто борсите, стабилните монети, DeFi платформите, токенизацията на активи и дори регулирания добив на Биткойн, използвайки излишъка от националната електроенергия.
Инициативата следва препоръките на новосъздадения Пакистански крипто съвет, чиито съветници включват бившия главен изпълнителен директор на Binance Чанпен Джао. Членовете на съвета твърдят, че целта е да се отворят нови икономически възможности чрез токенизирано финансиране и дигитален износ, а не само чрез търговия с криптовалути.
Това бележи рязка промяна в политиката. През 2023 г. властите отхвърлиха идеята за легализиране на криптовалутите поради опасения за несъответствие с глобалните стандарти за борба с прането на пари. Само година по-късно обаче Пакистан се класира на 9-то място в глобалния индекс за крипто прием на Chainalysis, като потребителите на дребно са основният двигател на широкото им разпространение.
Прогнозите сочат, че крипто пазарът в страната може да достигне над 27 милиона потребители и да генерира $1.6 милиарда приходи до 2025 г., подчертавайки бързо растящия интерес към дигиталните активи в страна с население от почти 250 милиона души. С официална регулаторна структура, която вече е в процес на разработка, Пакистан изглежда готов да прегърне дигиталната икономика в голям мащаб.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.
Правителството на Обединеното кралство засилва надзора върху сектора на дигиталните активи, като обяви, че крипто платформите ще бъдат задължени да проследяват и докладват подробна информация за дейността на потребителите.