Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
С подкрепата на Министерството на финансите, Пакистанската агенция за дигитални активи (PDAA) ще действа като основен регулатор за широк спектър от услуги, свързани с криптовалути и блокчейн.
Министърът на финансите Мухамад Аурангзеб подчерта, че тази стъпка е нещо повече от просто наваксване – тя има за цел да утвърди Пакистан като лидер в Web3 иновациите. PDAA ще наблюдава крипто борсите, стабилните монети, DeFi платформите, токенизацията на активи и дори регулирания добив на Биткойн, използвайки излишъка от националната електроенергия.
Инициативата следва препоръките на новосъздадения Пакистански крипто съвет, чиито съветници включват бившия главен изпълнителен директор на Binance Чанпен Джао. Членовете на съвета твърдят, че целта е да се отворят нови икономически възможности чрез токенизирано финансиране и дигитален износ, а не само чрез търговия с криптовалути.
Това бележи рязка промяна в политиката. През 2023 г. властите отхвърлиха идеята за легализиране на криптовалутите поради опасения за несъответствие с глобалните стандарти за борба с прането на пари. Само година по-късно обаче Пакистан се класира на 9-то място в глобалния индекс за крипто прием на Chainalysis, като потребителите на дребно са основният двигател на широкото им разпространение.
Прогнозите сочат, че крипто пазарът в страната може да достигне над 27 милиона потребители и да генерира $1.6 милиарда приходи до 2025 г., подчертавайки бързо растящия интерес към дигиталните активи в страна с население от почти 250 милиона души. С официална регулаторна структура, която вече е в процес на разработка, Пакистан изглежда готов да прегърне дигиталната икономика в голям мащаб.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.