Overstock планира да продаде своя бизнес на дребно в близките месеци, за да може да заложи всичко на блокчейн.
Патрик Бърн, главния изпълнителен директор и основател на компанията, заяви в петък, че предварително обявените планове за продажба могат да се случат през февруари, но отказва да спомене купувач. Той е считан за човек, който е оптимистично настроен и има силна вяра в технологията зад биткойн и останалите криптовалути.
Бърн основава Overstock през 1999 година за да продава стоки като мебели и бижута в интернет. Сега той залага бъдещето на този бранд на няколко блокчейн стартъпи, чрез своето изцяло притежавано дъщерно дружество Medici Ventures.
Компанията, която е базирана в Солт Лейк Сити, е инвестира $175 милиона в Medici, която губи една камара пари от създаването си през 2014 година. Регистрирани са загуби от $39 милиона през първите три четиримесечия на годината и приблизително $22 милиона през миналата година. Overstock също е на червено с нетна загуба от $163 милиона от началото на тази година до септември (Q1-Q3).
„Не ме интересува дали tZero губи по $2 милиона на месец“, каза Бърн пред WSJ – „Смятаме, че блокчейн претърпява студен термоядрен синтез.“
Medici покровителства стартъпи, които се занимават с доста повече от криптовалути. Една от компаниите – Voatz, има базирано на блокчейн приложение за смартфон, чрез което може да се гласува, докато друга работи върху правата за дигитална собственост в Руанда.
Докато Бърн споделя на инвеститорите през септември, че Overstock не притежава значителни дялове в Биткойн, движенията на цените на акциите са в тясна корелация. По време на скока на криптовалутата до приблизително $20 000 през миналата година, акциите на Overstock нараснаха с повече от 400% от юли до края на 2018 година. След като са се търгували над $80 през януари, акциите се понижават до малко над $21 от петък следобед.
Дори биткойн се търгуваше над $4200 в петък, което е със 78% надолу от върха му през декември 2017 година.
Множество главни изпълнителни директори на Уолстрийт са денонсирали Биткойн като измама или балон, докато Уорън Бъфет го е оприличава на отровата за плъхове. Но основната му технология е по-масово приета сред публичните компании. IBM, J.P. Morgan, Deloitte, Amazon и Facebook са сред тези, които по някакъв начин прилагат блокчейн.
Въпреки всичко, светът изобилства от крипто скептици. Глобалният икономист Нуриел Рубини, един от малкото, които прогнозира финансовата криза през 2008 година, наскоро нарече технологията „най-надценената и безполезна технология в човешката история“.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.