Едва няколко часа след като измамните крипто ботове на Twitter насочени към официалната страница на папа Франциск за насърчаване на фалшиво раздаване на Биткойн , Илон Мъск отново е бил жертва на тази измама.
В отговор на под tweet от Techmeme, в който се споменава последното прочистване на Twitter от измамни ботове, Мъск отбеляза:
https://twitter.com/elonmusk/status/1034478990663274497
Невероятно, точно под tweet-a на Мъск, фалшив профил на Илон скоро се появи, като агитираше за предполагаемото крипто раздаване от основателя на Тesla, във вече изтрит tweet.
Както и при други подобни случаи на известни профили в Twitter, които са жертви на измамния ботнет, мрежата от фиктивни сметки използва retweet и обича да изтласква измамните отговори до самия връх на thread-а, така че да се появи веднага след tweet-а на Мъск.
Този вид астротърфинг улеснява потенциалните мишени да станат жертва на измамата.
Когато потребителят кликне, те се пренасят в уебсайт, наречен „https://musk-surprise.info/“, където средната статия, за която се предполага, че Мъск очертава основния формат на популярната измама, предлагайки безплатно както BTC, така и ETH плюс модел Tesla 3 до един щастлив победител след като „потвърди“ адресите на потребителските портфейли, като ги кара първо те да изпратят някаква сума в крипто.
На пръв поглед името и снимката в горната част на страницата изглежда легитимни, особено като URL адресът на плаката е www.medium.com/@elonmusk, което показва, че е правилно написано името на основателя на Space X.
Кликването върху името на постера обаче води потребителя до страницата на напълно различен потребител, наречен „Rahul“, с URL адреса www.medium.com/@elonmusk.
Статия в Medium, която рекламира предполагаемото ETH и BTC раздаване от маркетинговия отдел на Tesla, има редица подозрително ентусиазирани и положителни отговори в коментарите, което е ключов знак за същия вид бот астротърфинг, който ботнета използва в Twitter.
Оттогава киберпрестъпниците зад ботнета изглежда са променили тактиката, като се фокусират върху създаването на няколко дублиращи се сметки на известни профили и гейминг алгоритми в Twitter, за популяризиране на измамно съдържание.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.