Едва няколко часа след като измамните крипто ботове на Twitter насочени към официалната страница на папа Франциск за насърчаване на фалшиво раздаване на Биткойн , Илон Мъск отново е бил жертва на тази измама.
В отговор на под tweet от Techmeme, в който се споменава последното прочистване на Twitter от измамни ботове, Мъск отбеляза:
https://twitter.com/elonmusk/status/1034478990663274497
Невероятно, точно под tweet-a на Мъск, фалшив профил на Илон скоро се появи, като агитираше за предполагаемото крипто раздаване от основателя на Тesla, във вече изтрит tweet.
Както и при други подобни случаи на известни профили в Twitter, които са жертви на измамния ботнет, мрежата от фиктивни сметки използва retweet и обича да изтласква измамните отговори до самия връх на thread-а, така че да се появи веднага след tweet-а на Мъск.
Този вид астротърфинг улеснява потенциалните мишени да станат жертва на измамата.
Когато потребителят кликне, те се пренасят в уебсайт, наречен „https://musk-surprise.info/“, където средната статия, за която се предполага, че Мъск очертава основния формат на популярната измама, предлагайки безплатно както BTC, така и ETH плюс модел Tesla 3 до един щастлив победител след като „потвърди“ адресите на потребителските портфейли, като ги кара първо те да изпратят някаква сума в крипто.
На пръв поглед името и снимката в горната част на страницата изглежда легитимни, особено като URL адресът на плаката е www.medium.com/@elonmusk, което показва, че е правилно написано името на основателя на Space X.
Кликването върху името на постера обаче води потребителя до страницата на напълно различен потребител, наречен „Rahul“, с URL адреса www.medium.com/@elonmusk.
Статия в Medium, която рекламира предполагаемото ETH и BTC раздаване от маркетинговия отдел на Tesla, има редица подозрително ентусиазирани и положителни отговори в коментарите, което е ключов знак за същия вид бот астротърфинг, който ботнета използва в Twitter.
Оттогава киберпрестъпниците зад ботнета изглежда са променили тактиката, като се фокусират върху създаването на няколко дублиращи се сметки на известни профили и гейминг алгоритми в Twitter, за популяризиране на измамно съдържание.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.