Правителството на Съединените щати, под президента Тръмп, предприе агресивен подход към пазарите на криптовалути, като самият президент твърдеше, че той „не е фен на“ Биткойн, докато министърът на финансите твърди, че липсата на регулации относно зараждащата се технология представлява „проблем за национална сигурност“.
Този враждебен подход със сигурност не е забавил пазарите на криптовалути, но и не им е помогнал, като данъчната несигурност от IRS (Агенцията по приходи на САЩ), наред с липсата на институционално участие в рамките на пазарите.
Сега обаче, един виден демократичен кандидат за президент предлага план за това как правителството ще се справи с обработката на криптовалути, ако той спечели предстоящите избори през 2020 г. – и това е положителна новина за Биткойн.
Знанията на крипто инвеститорите, за възгледите на правителството за криптовалутите, бяха мъгливи до юли миналата година, когато президентът Тръмп сподели публикация в Twitter за Биткойн и други криптовалути, твърдейки, че американският долар е единствената „истинска“ валута на Америка.
Коментарите на Тръмп изглежда са предизвикани от мащабния спектакъл около старта на инициативата на Facebook за децентрализирана дигитална валута, именувана Libra.
Малко след като тази публикация беше споделена със света, министърът на финансите, Стив Мнучин, проведе пресконференция, на която отбеляза, че липсата на регулации около крипто пазарите „наистина е проблем за националната сигурност“, като продължава да твърди, че дигиталните валути като Биткойн дават възможност на цял куп престъпления.
Това настроение бе допълнително утвърдено, когато Белият дом пусна фискалния бюджет на президента Тръмп за 2021 г., който очертава план за преместване на Тайната служба обратно под опеката на държавната хазна, за да могат по-добре да разследват крипто пазарите.
Кандидатът за президент Майкъл Блумбърг, който започва да отбелязва по-сериозен рейтинг, наскоро представи документ, в който подробно описва политиката си на финансови реформи, в която той обсъжда пазарите на криптовалути.
„Криптовалутите се превърнаха в клас активи за стотици милиарди долари, но регулаторният надзор остава фрагментиран и неразработен.“
Милиардерът по-нататък отбелязва, че Биткойн, първичното предлагане на монети и технологията блокчейн, като цяло са обещаващи, но че правителството, под неговото ръководство, ще предприеме действия за ограничаване на измамите и престъпната дейност, нахлуващи на пазарите.
„За всичките обещания на блокчейн, Биткойн и първичните предлагания на монети, има и много шум, измами и престъпна дейност. Майк ще работи с регулатори, за да осигури по-ясни правила на играта.“
По-нататък се обяснява, че правителството ще създаде рамка за първичните предлагания на монети, ще изясни отговорността за управлението, ще изясни данъчната ситуация на криптовалутите и ще определи изискванията за институционалните инвеститори, които искат да притежават криптовалути.
Изглежда, че тези действия биха донесли нетна полза за пазарите, потенциално потвърждавайки дългосрочното обещание на технологията. Всичко обаче зависи от това кой победи в изборите този ноември.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.