Китай отвърна на САЩ със свой набор от мита, отбелязвайки поредната глава в ескалиращия глобален търговски конфликт, който започна с обявяването на тарифите от президента Доналд Тръмп на 2 април.
Решението на Китай да наложи 34% мито върху целия внос от САЩ от 10 април разтревожи пазарите, особено след като първоначалният ход на Тръмп бе насочен към китайските стоки със същата ставка. Китайското министерство на финансите призова САЩ да преосмислят решението си, призовавайки за по-кооперативен подход към търговските спорове.
Новината засегна силно крипто пазара, като Биткойн претърпя внезапен спад от $84,000 до малко под $82,000. Този упадък отразява по-широкото усещане за несигурност, тъй като глобалното икономическо противопоставяне се засилва. Ефектът на вълната се усети и извън крипто, като фондовият пазар понесе още по-тежък удар – особено S&P 500, който загуби повече от $1.5 трилиона от стойността си при повторното отваряне.
Някои анализатори се опитват да преценят как тези събития могат да оформят крипто пазара. Kevin Capital, добре позната фигура в крипто общността, смята, че дигиталните активи биха могли да издържат на турбуленцията по-добре от традиционните пазари. Неговите разсъждения се съсредоточават върху това как криптовалутите реагират повече на паричната политика, отколкото на преките търговски въпроси. Той посочи, че очакванията за намаляване на лихвените проценти на Федералния резерв са запазили крипто сектора относително стабилен в сравнение с акциите.
Въпреки това, той предупреди, че ако председателят на Федералния резерв Джером Пауъл отхвърли вероятността за намаляване на лихвите, крипто може бързо да се изравни с потъващия пазар на акции. От друга страна, ако Пауъл намекне за облекчаващи мерки, предстоящият доклад за индекса на потребителските цени може да предизвика подновяване на доверието на инвеститорите.
Интересно е, че Биткойн успя да се възстанови за кратко след силните данни за заетостта в САЩ, което предполага, че макроикономическите фактори може да надделеят над търговските опасения. Междувременно председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен сигнализира, че ЕС може да предприеме ответни мерки, ако преговорите със САЩ зациклят, добавяйки още едно ниво на сложност към и без това напрегнатия икономически пейзаж.
Въпреки че ситуацията остава променлива, относителната стабилност на крипто пазара сред хаоса подсказва за сложната връзка между икономическите политики и дигиталните активи. Все пак заплахата от по-нататъшна волатилност надвисва, тъй като напрежението в световната търговия продължава да нараства.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.