Липсващите машини от неразрешена кражба на хардуер за добив на Биткойн в Исландия по-рано тази година може да са в Китай, съобщи исландската медийна компания RUV на 5-ти май.
Исландската полиция съобщи, че сега е подала запитване до китайските власти към края на Април, че 600 устройства, използвани за копаене на Биткойн , са били иззети в северния град Тиендзин.
Броят на конфискуваните машини съвпада точно с липсващия хардуер, който е откраднат в три кражби с взлом в центровете за данни в Исландия през декември и януари. Исландската полиция скоро успя да идентифицира и арестува двама заподозрени през февруари. Един е с международна заповед за арест, след като избяга от затвор в Исландия и се скри в Швеция, в средата на април.
Липсващото оборудване все още не е намерено. Общата му стойност възлиза на 200 млн. Крони, което е равна на почти 2 млн. Долара. Исландската полиция наблюдават потреблението на енергия на местно ниво за неестествено увеличение, но без успех.
В Тиендзин точно това е моделът на изключително неравномерно използване на електроенергия, за който се съобщава, че е привлякъл вниманието на местния оператор на електрическата мрежа, което води до конфискация на подозрителния хардуер от страна на властите.
Китайската полиция все още не е отговорила на исландското разследване, според RUV.
Със студеният си климат и големия достъп до възобновяема енергия, Исландия е много популярно място за крипто добива. Местните източници на индустрията предвиждат удвояване на консумацията на енергия в копаенето на крипто тази година, повече ток, отколкото 340 000 жители на Исландия ще консумират за лична употреба.
Достъпът до геотермални и водноелектрически централи прави копаенето на крипто в Исландия потенциално по-екологично устойчиво, отколкото в заводите за изгаряне на въглища в Китай.
Китай отдавна е истинска супер сила в крипто добивната промишленост. През 2017 г., там се е случчал 50 до 70% от добива на BTC. През януари тази година обаче се появиха планове за засилване на регионалния регулаторен надзор и потенциално ограничаване на използването на копачи в бъдеще.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.