Наскоро издадено предупреждение от правителствена агенция на САЩ акцентира върху нарастващата заплаха от софтуера Trinity.
Координационният център за киберсигурност в здравния сектор (HC3) разкри подробности за тази киберзаплаха, която се изразява предимно в злоупотреба с чувствителни данни. Атакуващите често използват фишинг тактики, експлоатират уязвим софтуер и създават злонамерени уебсайтове, за да проникнат в компютрите.
Веднъж попаднал вътре, софтуерът идентифицира и криптира чувствителни файлове, като ефективно блокира потребителите. Жертвите получават бележка с искане за откуп, в която им се нарежда да платят в рамките на 24 часа или да се изправят пред потенциален теч на данни.
От HC3 подчертават, че понастоящем жертвите не разполагат с надеждни инструменти за декриптиране, което усложнява усилията им за възстановяване.
Този зловреден софтуер е особено обезпокоителен, тъй като е насочен към ключови отрасли, включително здравеопазването, като HC3 потвърди, че наскоро е била компрометирана поне една здравна организация в САЩ.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.