Неотдавнашният пробив на Биткойн над $100,000 е само част от една много по-голяма история: Криптовалутите се доближават все повече до мейнстрийма и някои от най-големите имена в технологичния сектор искат да се включат.
Сред тях е Meta, която според информациите подготвя почвата за въвеждане на плащания със стабилни монети на своите платформи.
Източници посочват, че технологичния гигант проучва партньорства, които ще позволят на създателите да получават трансгранични плащания в стабилни монети, което ще намали разходите и ще разшири обхвата. Първите разговори включват играчи като Circle, тъй като Meta се стреми да разшири огромната си база от потребители с финансови инструменти, които далеч надхвърлят социалните медии.
Този ход подсказва за по-голяма тенденция. Стабилните монети, дълго време считани за нишови инструменти, сега привличат гиганти като Visa, Stripe, PayPal и Fidelity, които се стремят да предложат по-бързи и по-евтини опции за дигитални разплащания. Със сигналите за подкрепа от регулаторните органи в САЩ за по-голяма яснота в крипто сектора, средата става подходяща за широкомащабно внедряване. Прогнозите на Citi и Standard Chartered сочат, че пазарът на стабилни монети може да нарасне до $3.7 трилиона до края на десетилетието.
Междувременно, миналият провал на Meta с проекта Diem изглежда по-скоро като бележка, отколкото като безизходна ситуация. Изпълнителният директор Марк Зукърбърг се върна в крипто пространството, появявайки се на финтех събития и сигнализирайки отвореност към нови модели на плащане.
Политическите настроения също се променят. Бившият изпълнителен директор на PayPal и съветник на Тръмп Дейвид Сакс наскоро предсказа ера на крипто бум, подхранвана от консервативната подкрепа и нарастващото недоверие в долара.
С нажежаването на конкуренцията – при все още доминиращ USDT, но и с навлизането на нови претенденти – влиянието на Meta може да наклони везните. Ако крипто инструментите бъдат въведени във Facebook, Instagram и WhatsApp, приемането на стабилни монети може да прескочи от периферията към ежедневната употреба.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.