Докато неотдавнашната стагнация на Биткойн предизвика дебати за това какво наистина влияе на пазара, анализаторите от K33 Research твърдят, че потоците от борсово търгувани фондове все още са доминиращата сила – далеч повече от дейността на корпоративните трезори.
Ветле Лунде от K33 съобщ, че потокът на спот Биткойн ETF-ите остава тясно свързан с ценовите движения, като силна статистическа корелация сочи, че тези фондове обясняват около 80% от вариацията в 30-дневните възвращаемости на BTC. През последния месец обаче потокът на ETF-ите се охлади – с едва 13,000 добавени BTC – и цените отразиха това забавяне.
Междувременно, скокът в приема на Биткойн в държавните резерви не оказва същото влияние. Десетки нови публични компании се включиха в ВТС пространството през последните месеци, но много от тях не купуват BTC на отворения пазар. Вместо това, компании като Twenty One, подкрепена от Softbank, изграждат големи холдинги чрез обмен на акции за криптовалути със съществуващи „китове“ като Tether и Bitfinex. Тези сделки, които не генерират ново търсене, разводниха пазарния ефект от натрупването в държавните резерви. Корелацията между тези потоци и цената е скромна – 0.18.
Освен постъпленията, макроикономическите събития също оказват влияние върху волатилността на Биткойн. Напрежението между САЩ и Иран доведе до срив на BTC до $98,200 долара миналата седмица, след което цената бързо се възстанови до $105,000, след като се появиха надежди за прекратяване на огъня. Геополитическият страх предизвика най-рязкото еднодневно ликвидиране на отворените позиции в безсрочните фючърси от август миналата година, като трейдърите се разтовариха от над 17,000 BTC в ливъридж позиции.
Това поведение на бягство от риска смъкна отворените позиции до нива, наблюдавани за последно през април, което предполага, че трейдърите намаляват позициите си. С наближаването на преговорите за бюджета на Тръмп и крайните срокове за митата, пазарът може да не се успокои в близко бъдеще.
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.
Нова информация, получена от задвижваното от изкуствен интелект проследяване на тенденции на CoinMarketCap, разкрива четирите най-влиятелни крипто тренда, които в момента оформят пазара: BTCFi & DePIN, регулаторните пробиви в САЩ, икономиките на агентите с изкуствен интелект и токенизацията на активи от реалния свят (RWA).
Нов анализ на графиките предлага поразителна прогноза: Колко ВТС ще са нужни на човек, за да се пенсионира комфортно до 2035 г. в различни държави – при условие че цената продължи да расте и инфлацията се коригира със 7%.
Изглежда, че Strategy официално е влязла в топ 10 на корпоративните трезори на S&P 500 с огромните си авоари от $71 милиарда в Биткойн – заемайки 9-то място и прескачайки големи компании като Exxon, NVIDIA и PayPal.