НАЧАЛО Блокчейн

От Интернет до блокчейн – ветровете на промяната

09.11.2019 20:00 4 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
От Интернет до блокчейн – ветровете на промяната

Светът се променя с изключителни темпове, иновациите се появяват една след друга, а хората поетапно променят ежедневието си благодарение на новите технологии, които правят живота ни по-лесен.

Годината е 2019-та, а развитието на изкуствения интелект, финансовите технологии, блокчейн и много други е константа. Всеки ден можем да видим нещо ново и интересно – чуваме за роботи, с които можем да комуникираме. Чуваме за платежни системи, които ни позволяват да прехвърляме пари от единия, до другия край на света и то мигновено.  

Същевременно, обаче, непрекъснато чуваме и новини за това как криптовалутите се използват за финансиране на тероризъм и пране на пари. Непрестанно се говори за това как развитието на изкуствения интелект ще бъде пагубно за цялото човечество. Чуваме мисли на хора, които твърдят, че блокчейн никога не може да просъществува.

 

Интернет преди

 

Но какво се казваше за Интернет след създаването му? Имаше ли тогава скептицизъм по отношение на нещото, без което в днешно време повечето хора не могат? Разбира се, че имаше. Още в началото му, голяма част от хората, които са знаели за тази иновация, са били убедени, че този ‚експеримент‘ никога няма да се приеме в глобален мащаб.

 

В каква грешка са били тези хора – колко далеч от истината.

 

Преломният момент за самата концепция за Интернет идва през 1983 година, когато се интегрират TCP/IP или казано по друг начин – семейство Интернет протоколи. 6 години по-късно, през 1989 година, компютърния учен Тим Бърнърс-Лий създава World Wide Web. Тогава всичко започва да се променя. В следващите години се доизгражда световната мрежа, придобивайки все по-голяма популярност.

 

И все пак, недоверието не изчезва. До края на 90-те, няма липса на скептици, които да се съмняват в потенциала на Интернет пространството и да го категоризират като „безнадежден случай“.

 

Една „антична“ статия

 

Блог именуван “Three Word Chant”, успя да изкопае една изключителна интересна статия от Newsweek, датираща от далечната 1995 г., озаглавена „The Internet? Bah!”. В нея може да се види мнението на един учен, който е твърде убеден, че тази „световна мрежа“ няма да се интегрира сред обществото.

 

Съществуват редица цитати, които ще ви накарат да се засмеете за това колко е бил в грешка авторът Клифърд Стол, но преди да критикуваме, нека приемем, че това все пак е 1995 г. и Интернет тогава е бил бъркотия. Нямаше Google. Нямаше Facebook. Нямаше Yahoo.

 

Нямаше установен ред, който да балансира хаоса. Разбираемо е колко хора може би са вярвали, че Интернет е нямал шанс да просъществува. Имайки предвид, че Клифърд Стол е американски астроном и автор, бихте очаквали някой от неговия технологичен произход да има по-вдъхновена визия за бъдещето.

 

Какъвто Интернет, такъв и блокчейн, нали?

Не е нужно да споменаваме колко хора смятат блокчейн за поредната моментна мода и нещо, което в близкото бъдеще ще бъде занемарено. Нека бъдем реалисти обаче – годината е 2019-та, а не 1995-та. Манталитета на хората би трябвало да е претърпял сериозна метаморфоза. Да, винаги ще има хора, които се страхуват от новото, но за сметка на това броят им намалява, поколенията се сменят, старите виждания замират.

 

Думите на Клифърд Стол остават като екот във времето, но са достатъчно показателни за това, как не трябва да си правим изводите преди да сме видели цялата картина. Една визия е толкова силна, колкото вяра има в хората към нея.

 

Заключение

 

Светът е готов за блокчейн. Компании и институции постоянно интегрират сравнително новата технология. Хиляди екипи от разработчици и учени работят денонощно върху подобрението на цялата система. Тази децентрализирана мрежа на пръв поглед може и да не е сред най-обсъжданите ежедневни теми, но със сигурност се утвърди като нещо, което ще продължава да се развива.

Нека скептицизмът на хората не ви замъглява преценката. Сами си правете изводите, но не прибързвайте – все пак тази технология е в начален етап на развитие. На човечеството му трябваха 20 години за да превърнат Интернет в това, което е днес. Нещо обаче ми подсказва, че при блокчейн, това „масово приемане“ ще се случи по-скоро, отколкото всички очакват.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Иран иска подкрепата на съюза в конфликта срещу Израел

Иран призова групата на БРИКС с бързоразвиващи се икономики да предприеме незабавни действия за спиране на израелската агресия срещу палестинците.

26.04.2024 16:00 2 мин. четене

БРИКС: Биткойн може изцяло да промени световните финанси – МВФ

На фона на стремежа на алианса БРИКС за приемане на дигитални валути Международният валутен фонд (МВФ) наскоро започна дискусии относно Биткойн и неговия потенциал да промени световния финансов пейзаж.

26.04.2024 14:00 2 мин. четене

Състоянието на Марк Зукърбърг се срина, акциите на Meta също

В изненадващ за Meta Platforms Inc. развой на събитията последният финансов отчет на компанията за първото тримесечие не само отразява значителен спад в цените на акциите, но и до значително намаляване на богатството на главния изпълнителен директор Марк Зукърбърг.

26.04.2024 13:00 1 мин. четене

Над 400 милиона активни крипто адреси показват нарастващ интерес сред инвеститорите

„Пролетният доклад за крипто за 2024 г.“ на Chainalysis хвърля светлина върху значителния ръст в активността на портфейлите по веригата, което показва скок в участието на инвеститорите, надминаващо нивата, наблюдавани в предишни пазарни цикли.

26.04.2024 11:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.