Основният недостатък на Libra, планираната криптовалута на Facebook, е, че тя е затворена система.
Така твърди Маркъс Тречър, старши вицепрезидент на Ripple, в интервю за CNBC, публикувано на 27-ми септември.
Метафората “оградена градина” в миналото се използва по-специално за обозначаване на търговски стратегии, преследвани от технически гиганти като Apple, които се стремят да запазят пълен контрол върху софтуера, приложенията и аксесоарите, свързани с техните собствени устройства.
Тази стратегия попадна под обстрел по време на неотдавнашните опити за сваляне на тези монополистични практики от страна на антитръстовите кампании и законодателите.
Очаква се последиците за Amazon, Apple и Facebook и подобни компании – дори и преди проекта Libra – да се разгледат по-сериозно със започването на голямо антитръстово проучване от страна на Съединените щати.
В критиката си срещу Libra, Трейчър твърди, че мрежата на Ripple “…се свързва с всички играчи, които искат да използват технологията.”
Въпреки това, той прецени, че е истински добра новина, че гигант от Силициевата долина като Facebook вижда потенциал в тази технология.
Както Трейчър призна, глобалните регулатори са, може би, още по-загрижени за потенциалната заплаха, която Libra представлява за националните фиатни валути. Управляващият директор на Асоциацията – Бертран Перес – се опита да адресира именно тези настроения.
Освен това Перес твърдеше, че крипто проект може да помогне за изпълнението на множество цели за устойчиво развитие на САЩ, като премахване на бедността и постигане на равенство между половете.
Съобщава се, че конференцията включва лектори от Швейцарската национална банка и Международния валутен фонд.
Дейвид Маркъс, ръководителят на “Calibra” във Facebook, също наскоро оспори твърдението, че Libra може да представлява заплаха за суверенната парична политика, отбелязвайки, че:
@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }
Всеки токен се депозира едно към едно с традиционните валути и не се създават нови пари. Няма влияние върху лихвите и доходността. В този смисъл криптовалутата не може да наруши паричната политика.
Block Inc. (NYSE: SQ) официално се присъедини към S&P 500 на 23 юли, заменяйки Hess след придобиването й от Chevron на стойност $54 милиарда.
FTX Trading Ltd. и FTX Recovery Trust обявиха 15 август 2025 г. за официална дата на записване за следващия кръг изплащания.
През второто тримесечие на 2025 г. Tesla зашемети инвеститорите с печалба от $1.2 милиарда, което е почти три пъти повече от нетната печалба за предходното тримесечие.
Крипто пазарът навлиза в по-бича фаза, тъй като настроенията навлизат в територията на „алчността“.