Павел Дуров, създателят на Telegram, е бил задържан на летище Париж-Ле Бурже, след като е пристигнал от Азербайджан, съобщават френски медии.
Френските власти са издали заповед за арест на Дуров, обвинявайки го в улесняване на престъпни дейности чрез своето приложение за криптирани съобщения. Обвиненията, които са му повдигнати, включват съучастие в трафик на наркотици, престъпления срещу деца и измама. Арестът му се дължи на съмнения, че Telegram не е успял да модерира адекватно незаконното съдържание и че Дуров не е сътрудничил на правоприлагащите органи. Източници предполагат, че той може да бъде поставен в арест.
Инцидентът подчерта продължаващата загриженост относно ролята на Telegram в осигуряването на възможност за нерегламентирана комуникация, особено сред рускоговорящите.
Приложението се превърна в изключително важна платформа за обмен на информация за войната в Украйна, като има сведения, че руските военни също го използват за комуникация. Всяка сериозна промяна в политиките на Telegram може да има далечни последици за потока от информация, свързана с конфликта.
Руски официални лица, включително заместник-председателят на държавния вестник „Duma“ Владислав Даванков, разкритикуваха ареста на Дуров, като предположиха, че той може да е политически мотивиран. Те твърдят, че задържането може да е опит да се получи достъп до личните данни на потребителите на Telegram.
Дуров, който стана натурализиран френски гражданин през 2021 г., и преди е бил подлаган на натиск от руските власти заради отказа си да сподели данните на потребителите от предишното си предприятие – „VKontakte“. Понастоящем базиран в Дубай, Дуров продължава да защитава ангажимента на Telegram към неприкосновеността на личния живот, дори когато платформата е изправена пред нарастващ контрол от страна на правителствата по целия свят.
Майк Новограц, милиардерът и главен изпълнителен директор на Galaxy Digital, призова световните власти да предприемат по-решителни действия срещу Lazarus – севернокорейската хакерска група, която стои зад мащабната кражба на $1.4 милиарда от Bybit.
Фондация Ethena е набрала $100 милиона в частна продажба на токени, финализирана през декември, но едва сега излиза наяве.
Robinhood обяви, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) официално е приключила разследването.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.