Дан Морхед, основател и управляващ партньор на Pantera Capital, е разследван за евентуални нарушения на данъчните закони на САЩ, след като се е преместил в Пуерто Рико - територия, известна с данъчните си предимства.
Финансовата комисия на Сената на САЩ (SFC) поиска информация за инвестиционни печалби на стойност над $850 милиона, които Морхед е спечелил след преместването си там през 2020 г., подозирайки, че той може да е третирал тези печалби като освободени от федерални данъци.
В писмо от 9 януари от сенатор Рон Уайдън, за което съобщи The New York Times, се предполага, че Морхед може да е приложил неправомерно данъчни облекчения, предназначени за жители на Пуерто Рико, което му е позволило да заобиколи данъчните задължения в САЩ. Разследването е част от по-широкообхватни усилия за проучване на богати лица, които са се преместили в Пуерто Рико и може да са злоупотребили с данъчни облекчения.
В писмото се подчерта, че в много случаи значителна част от въпросните доходи произхождат от САЩ и все още трябва да подлежат на федерално данъчно облагане.
Морхед, който заяви, че се е преместил в Пуерто Рико през 2021 г., отрече да е извършил каквото и да е нарушение, като настоя, че е действал правилно по отношение на данъчните си задължения. Като основател на първия крипто фонд в САЩ, той наблюдава експоненциалния растеж на Pantera Capital, като според съобщенията ранните инвестиции на компанията са се увеличили с повече от 130,000%.
Неговият Биткойн фонд Pantera, стартирал през 2013 г., извърши първоначални покупки на BTC на стойност само $74, генерирайки възвръщаемост над 1,000 пъти по-голяма от първоначалната инвестиция.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.