Алексей Андрюнин, основател на крипто компанията Gotbit, наскоро бе прехвърлен в САЩ от Португалия, след като бе арестуван през октомври 2024 г.
Срещу него са повдигнати обвинения, свързани с измама по електронен път и пазарна манипулация, по-конкретно чрез предполагаема „wash търговия“ – практика, при която фиктивни сделки завишават стойността и обема на дигиталните активи. Екстрадирането на Андрюнин следва нарастващата глобална борба с финансовите нарушения в крипто индустрията, както се вижда от случая с До Куон от Terraform Labs, който също бе екстрадиран в САЩ по обвинения в измама.
Според американските власти Gotbit е оперирала като маркет мейкър, но е направила още една стъпка напред в тези дейности, като изкуствено е стимулирала присъствието на някои криптовалути.
Тази манипулация е помогнала на дигиталните активи да си осигурят котировки в големи платформи, което е довело до незаконни приходи в размер на милиони долари. Андрюнин е обвинен, че е вкарвал приходите от тези измамни сделки в сметката си в Binance.
Това дело е част от по-широките усилия на правоприлагащите органи, включително ФБР, за борба с крипто измамите. Операция „Token Mirrors“, която доведе до няколко ареста в индустрията, имаше основна роля в разкриването на схеми за манипулиране на пазара. Експертите посочват, че този случай е едно от най-значимите разследвания на крипто измами до момента. Двамата съучастници на Андрюнин, Федор Кедров и Кави Джалили, остават на свобода.
Тъй като САЩ предприемат по-нататъшни действия срещу престъпления, свързани с криптовалути, случаят на Андрюнин е ярко напомняне за рисковете на пазара, като властите се стремят да предотвратят бъдещи измами, които вредят на инвеститорите и нарушават пазарната динамика.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.