Алекс Машински, съосновател на Celsius Network, е признал обвиненията си в измама, свързани с ролята му за фалита на компанията.
Това развитие бележи ключов момент в продължаващите правни последици от срива на крипто пазара през 2022 г.
Машински е признал, че е манипулирал стойността на токена CEL на Celsius, което, както се твърди, е привлякло инвеститори и му е помогнало лично да спечели $42 милиона. На съдебно заседание в Манхатън той потвърди, че ще се признае за виновен по две обвинения: стокова измама и схема за изкуствено завишаване на цената на токена. Най-сериозното обвинение може да доведе до 20 години затвор.
Фалитът на Celsius бе един от първите признаци за проблемите на крипто пазара, след други големи сривове като колапса на FTX. Действията на Машински, включително подвеждането на клиентите и организирането на сделки за повишаване на стойността на CEL, са в основата на обвиненията. Разследванията сочат, че компанията е похарчила огромни суми, понякога използвайки клиентски средства, за да манипулира пазарната цена на CEL.
В един друг важен момент бившият правен съветник на Машински, Рони Коен-Павон, също се призна за виновен и се съгласи да сътрудничи на властите. Решението на Машински да промени признанието си означава, че той ще избегне съдебния процес, който бе насрочен за януари, което може да доведе до по-лека присъда.
Случаят продължава да разплита лошото управление на Celsius, като в момента се полагат усилия за изплащане на задълженията към кредиторите. Миналата седмица компанията обяви плановете си да разпредели $127 милиона на своите кредитори в Биткойн или щатски долари. Освен това Celsius заведе дело срещу Tether, обвинявайки компанията в злоупотреба с над $2 милиарда в обезпечения в BTC.
Признаването на Машински за виновен е важна стъпка в процеса на търсене на отговорност от лицата, подпомогнали дестабилизирането на крипто сектора.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.