Майкъл Столъри, главен изпълнителен директор на Titanium Blockchain Infrastructure Services (TBIS), е осъден на четири години затвор за ролята си в измамно първично предлагане на монети (ICO), което през 2018 г. ощети инвеститорите с $21 милиона.
Инвеститорите са вложили средства в BARs, крипто токен, за да участват в ICO, което е набрало около $21 милиона от САЩ и чужбина. Столъри се сблъска с различни обвинения, свързани с ICO, включително че не го е регистрирал пред регулаторния орган.
През 2018 г. Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) подаде жалба срещу основателят, обвинявайки го във фалшифициране на бели хартии и препоръки, както и в неверни твърдения за бизнес асоциации с Федералния резерв на САЩ, за да заблуди инвеститорите относно надеждността и потенциала за печалба на TBIS.
Столъри призна, че е смесил средствата от инвеститорите в ICO със своите собствени и е използвал част от тях за покриване на разходите си, като например сметки по кредитни карти и плащания за жилище на Хаваите.
Този случай подчерта проблема с измамите, свързани с криптовалути, който през последните години нараства. Според доклад на Федералната търговска комисия от януари 2021 г. до март 2022 г. американците са загубили над $1 милиард от измами, свързани с криптовалути.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Цените на Биткойн и Етериум се понижиха след иск на CFTC срещу Binance
Крипто измамите могат да бъдат реализирани под много форми – от Понци схеми до фалшиви ICO и измамни инвестиционни възможности. Обещанието за висока възвръщаемост често примамва жертвите, но накрая те губят цялата си инвестиция.
Тъй като крипто пазарът продължава да набира популярност и да се възприема масово, все повече хора са изложени на риск да бъдат измамени от подобни схеми.
В отговор на тази нарастваща заплаха регулаторните органи засилиха усилията си за борба с крипто измамите. Комисията по ценните книжа и фондови борси започна множество разследвания на ICO измами, в резултат на което са заведени дела с висок обществен интерес като това на Столъри.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.