Дейвид Бренд и Густаво Родригес, вдъхновителите на крипто Понци схемата IcomTech, бяха осъдени съответно на 10 и 8 години затвор.
Тяхната схема, започнала през 2018 г., лъжливо е твърдяла, че предлага услуги за търговия и добив на криптовалута, но вместо това е използвала нови инвестиции за изплащане на възвръщаемост на по-ранни участници, което е типично за Понци операция.
Двойката е използвала лъскав начин на живот, за да примами жертвите, и е предлагала фалшива онлайн платформа за проследяване на печалбите, въпреки че тегленията са били невъзможни.
Когато се появиха оплаквания, те представиха безполезен криптовалутен токен, наречен „Icoms“, обещавайки бъдеща стойност. Схемата се срина през 2019 г., оставяйки инвеститорите с големи загуби.
На Родригес е наредено да върне $40,000, а на Бренд са наложени допълнителни финансови санкции. Този случай подчертава рисковете, свързани с нерегулираните инвестиции в криптовалути.
Прокурорът на САЩ Дамиан Уилямс похвали разследването, което е било подкрепено от оперативната група „Ел Дорадо“ на Националната сигурност, SEC и CFTC.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.