Основателят на Nikola - Тревър Милтън беше обвинен по три обвинения в престъпна измама от федерално голямо жури, за което се твърди, че е лъгал за “почти всички аспекти на бизнеса”.
Голямото жури обвини милиардера, който подаде оставка като председател през септември, по две обвинения в измами с ценни книжа и банкова измама.
Тревър Милтън, основател на стартъп компанията Nikola, беше обвинен по три обвинения в престъпна измама. Твърди се, че е лъгал за “почти всички аспекти на бизнеса”, според обвинението, което бе отпечатано в четвъртък.
Прокуратурата на САЩ в Манхатън обвини милиардера по две точки за измама с ценни книжа, включително даване на фалшиви изявления за компанията и банкова измама.
Прокурорите заявиха, че Милтън е изградил сложна схема, предназначена да изпомпва акциите на компанията за собствена печалба, като лъже за продуктите, технологиите и бъдещите перспективи за продажби.
Те го обвиняват, че е използвал сделката на Nikola, за да стане публична компания чрез компания за придобиване със специално предназначение или SPAC, за да се насочи към любители инвеститори на дребно, някои от които са загубили стотици хиляди долари.
“Схемата на Милтън е насочена към индивидуални, непрофесионални инвеститори – така наречените инвеститори на дребно – като правят фалшиви и подвеждащи изявления директно пред инвестиционната общественост чрез социалните медии и телевизионни, печатни и подкаст интервюта”, се казва в обвинението от 49 страници.
Акциите на Nikola поевтиняха с цели 11% по време на ранната търговия в четвъртък до по-малко от $13.
Милтън, който беше най-големият акционер на компанията, държеше приблизително $8,5 милиарда в акциите на Nikola на върха на стойността на компанията.
Голямото жури заяви, че Милтън ще се лиши от цялото имущество, „проследимо до извършването на посочените престъпления”, което вероятно ще включва повече от $1 милиард, които той спечели, когато компанията стана публично достояние през юни 2020 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Първият взаимен фонд за Биткойн стъпва на крипто пазара
Прокурорите казаха, че Милтън “е бил мотивиран да се включи в измамната схема, за да се обогати и да издигне статута си на предприемач”.
Nikola заяви в изявление по имейл, че “сътрудничи на правителството по време на разследването”. Компанията подчерта, че обвиненията са срещу Милтън, а не срещу самата Nikola.
Много от обвиненията относно неверни и подвеждащи твърдения бяха разкрити за първи път от Hindenburg Research на дребно през септември.
Hindenburg Research обвини Милтън, че дава неверни твърдения за технологията на Nikola, за да разрасне компанията и да си партнира с автомобилни компании. Докладът, озаглавен “Nikola: Как да превърнем океан от лъжи в партньорство с най-големия автомобилен производител в Америка”, беше публикуван два дни след като компанията обяви сделка с General Motors, която изпрати акциите на двете компании нагоре.
Той характеризира Nikola като “сложна измама, изградена върху десетки лъжи”.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.