Амир Бурно Елмаани, основателят на вече несъществуващата измамна схема за криптовалути Oyster Protocol, е арестуван и обвинен за това, което Министерството на правосъдието (DoJ) описва като „схема за укриване на данъци за милиони долари“.
На 9-ти декември DoJ обяви, че е разпечатал обвинителен акт, с който Елмаани, известен още като „Бруно Блок„, е укрил данъци. Документът също така отбелязва отделни граждански обвинения, заведени срещу Елмаани от SEC. Същият ден той е арестуван.
Обвинението твърди, че 28-годишният младеж е спечелил „милиони долари“ от продажбата на Oyster Pearl токени, но не е съобщил посочените печалби на IRS и е използвал офшорни компании, за да прикрие хартиената следа, свързана с дохода му.
„Елмаани спечели милиони долари от продажбата на нова криптовалута, но избягва да докладва този доход на IRS, включително чрез подаване на фалшива данъчна декларация, управление на бизнеса си и притежаване на активи чрез псевдоними и офшорки, получаване на доходи чрез […] сделки със злато и кеш.“
Данъчната декларация на Елмаани за 2017 г. твърди, че е спечелил само $15,000 през годината, докато декларацията за 2018 г. е нулева. Помощник-директорът на ФБР Уилям Суини отбеляза, че въпреки „минималния отчетен доход на Елмаани през 2018 г., той все пак е успял да похарчи над $10 милиона за закупуване на яхти„.
Смята се, че Елмаани е държал златни кюлчета в сейф на яхтата си и е използвал големи суми в брой, за да плаща за лични разходи. DoJ също вярва, че е похарчил над $700,000 за закупуване на две жилища.
„След днешния арест той няма да отплава никъде в скоро време“, добави Суини.
Обвинението твърди, че Елмаани е започнал да популяризира своите Pearl токени през септември 2018 г. под своя дигитален псевдоним, твърдейки, че токените ще задвижват онлайн платформа за съхранение на данни, наречена Oyster Protocol.
След това Елмаани стартира ICO чрез офшорна компания, която не е свързана с истинското му име, разкривайки, че ще вземе и „дял на основателя“ от токените на проекта.
През юни 2018 г. Елмаани заяви, че ще запази милиони от токените като свой „дял от собствеността“ и ще трябва да премести токените между портфейлите под негов контрол, „за да избегне двойно данъчно облагане„. Съдът на САЩ обаче твърди:
Елмаани използва приятели и семейство като номинирани съветници, за да получава приходи от криптовалута и да ги прехвърля, или американска валута, в собствените си сметки.
Правителството също така твърди, че Елмаани е създал нови Pearl токени, въпреки че твърди, че предлагането на проекта е фиксирано през октомври 2018 г., преди да разтовари токените на борсите.
Борсите спряха и премахнаха Pearl в отговор на действията на Елмаани, в резултат на което стойността на токена падна рязко и инвеститорите на Pearl претърпяха значителни загуби.
През ноември бе съобщено, че бивш служител на Microsoft е осъден на девет години затвор за кражба на $10 милиона дигитална стойност от работодателя си и използване на крипто активи, за да скрие хартиената следа за неправомерно спечелените средства. След това, Министерството на правосъдието описа производството като „първото Биткойн дело, което има данъчен компонент„.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.