Финансовият регулатор на зависима от петрола икономика в Близкия изток наскоро издаде ново циркулярно писмо, насочено към ограничаване на крипто дейностите в страната.
Циркулярът, издаден от Органа за капиталови пазари на Кувейт в понеделник, налага забрана за използване на криптоактиви като метод на плащане и като инвестиционен инструмент.
Освен това в циркуляра се посочва, че дигиталните монети не могат да се третират като децентрализирана валута, и се забранява на дружествата да предлагат каквито и да било услуги, свързани с крипто.
В циркуляра изрично се посочва:
Забранява се издаването или предоставянето на лиценз на физическо или юридическо лице в рамките на държавата Кувейт за предоставяне на услуги, свързани с дигитални активи, като търговска дейност за него или от името на други лица (в допълнение към факта, че досега не са издавани лицензи в това отношение).
Освен това на 4.45 милиона жители на Кувейт е забранено да участват в каквито и да било дейности, свързани с добив на крипто.
Забраната не обхваща ценни книжа, регулирани от Централната банка на Кувейт или други ценни книжа и финансови инструменти, регулирани от Органа за капиталови пазари.
Причината за тази забрана е да се приведе в съответствие с препоръките на Специалната група за финансови действия (FATF), с цел предотвратяване на прането на пари и финансирането на тероризма чрез криптовалута.
Тази мярка идва след заключението на проучване, проведено от Националния комитет за борба с прането на пари и финансирането на тероризма.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.