През 2023 г. Нигерия поиска да стане член на БРИКС, но молбата ѝ беше отхвърлена по време на 15-ата среща на върха, проведена в Йоханесбург.
Въпреки този неуспех Нигерия продължава да се интересува от проучване на възможностите за присъединяване към БРИКС и членство в блока. Страната има за цел да укрепи националната си валута – найра, като улесни търговските разплащания в алтернативни валути.
Феми Фалана, виден нигерийски адвокат, се застъпва за това федералното правителство да приеме принципите на БРИКС за намаляване на зависимостта от щатския долар и за извършване на сделки за продажба на суров петрол в найри.
Фалана призова нигерийското правителство да намали зависимостта си от щатския долар и да премине към използване на найра за сделките със суров петрол. Той подчерта, че е важно да се отклони от прогнозите на организации като Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка и вместо това да се съобрази с принципите на БРИКС, за да се укрепи икономиката и националните валути на Нигерия.
Според Фалана първоначалната стъпка към укрепване на найрата включва чуждестранни държави, които плащат за нигерийския петрол с местната валута, а не с щатския долар. Той изтъква позицията на някои държави от БРИКС, които отказват да бъдат обвързани с щатския долар, като предлага Нигерия да последва примера им.
В скорошно интервю той твърди, че е необходимо Нигерия да се присъедини към БРИКС и да възприеме практиката да продава петрола в найри, а не в щатски долари, като задава въпроса защо Нигерия все още не е поела по този път, след като съюзниците на Запада вече са се присъединили към БРИКС.
Освен това Фалана предложи радикална политика, при която нигерийският газ и суров петрол да се продават само в найри, като купувачите бъдат принудени да се снабдяват с найри за транзакции, като по този начин се насърчава изоплзването ан валутата на страната.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.