Binance, най-голямата крипто борса в света е изправена пред пореден неуспех, тъй като белгийският финансов орган Financial Services and Markets Authority (FSMA) нареди на борсата незабавно да прекрати всички операции в страната.
FSMA заяви, че Binance не е спазила белгийското законодателство, а неспазването му може да доведе до наказателни санкции съгласно Закона за борба с прането на пари и финансирането на тероризма.
Съгласно закона, цитиран от FSMA, на субекти, управлявани от държави извън Европейското икономическо пространство (ЕИП), е забранено да предлагат услуги по обмен между виртуални и законни валути или да предоставят услуги по съхранение на портфейли на територията на Белгия.
В резултат на това Binance вече е ограничена да предлага услуги по обмен, преобразуване на фиатни валути в криптовалути и попечителство в региона.
FSMA също така отбеляза, че Binance не е предоставила достатъчно подробности за своите операции, а 27 структури на Binance, предлагащи подобни услуги, включително 19, разположени извън ЕИП, не са били правилно идентифицирани.
В допълнение към спирането на операциите, Binance трябва да върне криптовалутите на белгийските потребители или да прехвърли активите им на други доставчици на крипто услуги, управлявани от държави членки на ЕИП. Неспазването на тези изисквания може да доведе до потенциални наказателни обвинения. Кралският прокурор на Брюксел е бил информиран за ситуацията и възможните криминални престъпления.
Струва си да се отбележи, че това регулаторно действие идва на фона на продължаващото напрежение между Binance и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC). Американското подразделение на Binance наскоро постигна малка победа в съда, тъй като замразяването на всички негови активи, поискано от SEC, беше отхвърлено. SEC също така призна, че не разполага с доказателства за смесване на активи на клиенти на Binance.
Тези събития подчертават предизвикателствата, пред които е изправена компанията, тъй като се сблъсква с регулаторен контрол от различни юрисдикции по света, което създава значителни пречки за нейните операции и репутация в криптовалутната индустрия.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.