Binance, най-голямата крипто борса в света е изправена пред пореден неуспех, тъй като белгийският финансов орган Financial Services and Markets Authority (FSMA) нареди на борсата незабавно да прекрати всички операции в страната.
FSMA заяви, че Binance не е спазила белгийското законодателство, а неспазването му може да доведе до наказателни санкции съгласно Закона за борба с прането на пари и финансирането на тероризма.
Съгласно закона, цитиран от FSMA, на субекти, управлявани от държави извън Европейското икономическо пространство (ЕИП), е забранено да предлагат услуги по обмен между виртуални и законни валути или да предоставят услуги по съхранение на портфейли на територията на Белгия.
В резултат на това Binance вече е ограничена да предлага услуги по обмен, преобразуване на фиатни валути в криптовалути и попечителство в региона.
FSMA също така отбеляза, че Binance не е предоставила достатъчно подробности за своите операции, а 27 структури на Binance, предлагащи подобни услуги, включително 19, разположени извън ЕИП, не са били правилно идентифицирани.
В допълнение към спирането на операциите, Binance трябва да върне криптовалутите на белгийските потребители или да прехвърли активите им на други доставчици на крипто услуги, управлявани от държави членки на ЕИП. Неспазването на тези изисквания може да доведе до потенциални наказателни обвинения. Кралският прокурор на Брюксел е бил информиран за ситуацията и възможните криминални престъпления.
Струва си да се отбележи, че това регулаторно действие идва на фона на продължаващото напрежение между Binance и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC). Американското подразделение на Binance наскоро постигна малка победа в съда, тъй като замразяването на всички негови активи, поискано от SEC, беше отхвърлено. SEC също така призна, че не разполага с доказателства за смесване на активи на клиенти на Binance.
Тези събития подчертават предизвикателствата, пред които е изправена компанията, тъй като се сблъсква с регулаторен контрол от различни юрисдикции по света, което създава значителни пречки за нейните операции и репутация в криптовалутната индустрия.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.