Комисията по икономическо развитие и услуги за работната сила към Камарата на представителите одобри законопроект, който позволява на щата да инвестира публични средства в дигитални активи.
Ако бъде приет и получи одобрението на губернатора, ще влезе в сила на 7 май 2025 г.
Законопроектът „Blockchain and Digital Innovation Amendments (2nd Sub. H.B. 230)“ напредва в законодателния орган на Юта, след като Аризона настоява за създаване на стратегически резерв за Биткойн. Така Юта става вторият щат, който се е ангажирал с подобна инициатива.
Републиканецът Джордан Теушър, който представи законопроекта, изрази оптимизъм относно лидерството на Юта в областта на блокчейн иновациите, споделяйки:
Юта ще бъде първия щат, който ще приеме този закон, запазвайки лидерството си в сферата на дигиталните иновации.
Преработената версия на законопроекта, представена на 28 януари, намалява разпределението на публичните фондове към дигитални активи от 10% на 5%, за да се ограничи риска от волатилност.
Той също така прецизира разпоредбите за добив на криптовалути, за да осигури повече яснота. Законопроектът бе одобрен от комисията с 8-1-1 гласа и ще бъде преместен за гласуване в цялата Камара на представителите.
Други щати, включително Кентъки и Южна Дакота, също напредват с инициативи за дигиталните активи. В Кентъки републиканецът Ти Джей Робъртс възнамерява да внесе Закон за стратегически резерв в Биткойн, а в Южна Дакота републиканецът Логан Манхарт планира подобно предложение към Камарата на представителите.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.