Може ли да разреши рекламна измама? Ще ни помогне ли да станем съвместими с GDPR? Прекалено голям хайп ли е?
Може би не знаем отговора на много от въпросите, свързани с еволюцията на блокчейн още, но има няколко изненадващи факти за нововъзникващата технология и различните ѝ приложения.
Много от тях знаят, че блокчейн е нововъзникваща технология, но знаехте ли, че е съставена от комбинация от криптиране (технологията, която защитава личните ви разговори в приложения за съобщения като WhatsApp) и peer-to-peer мрежи (взаимодействието, което позволява възникването на музикално пиратство)?
Без възможност за човешки или машинни грешки, пропуснати транзакции или размени, извършени без съгласието на всички участващи страни, отчетността е гръбнакът на блокчейн технологията.
Мрежата никога не е била проектирана за нивото на трафика, което получава днес, така че естествено има проблеми с латентността и закъснения при потвърждаването на транзакциите. Очевидният отговор може да изглежда като актуализация на софтуера, но в този случай би означавало да се убедят всички биткойн копачи да интегрират новата програма. Ако някой копачи продължат да използват предишната версия на софтуера, те по същество ще работят с напълно различна валута от тези, които са се обновили. Това всъщност означава hard fork, а последните разделения в общността доведоха до това да се случи няколко пъти (Bitcoin Classic, Bitcoin Unlimited и Bitcoin Gold ), като за всеки fork, се предполага, че мрежата става все по-претъпкана.
Когато се изписва с главна буква, „Bitcoin“ се отнася до Bitcoin ledger-а. Докато е в с малка буква, „bitcoin“ се отнася до валутата или разчетната единица в ledger-а на Биткойн .
Bitcoin ledger-а има правила, за които всички потребители трябва да се съгласят и едно от тези правила гласи, че може да има само 21 милиона биткойн, произведени някога. Когато това бъде постигнато, Биткойн ще бъде устойчив на инфлация, което означава, че стойността на валутата няма да бъде намалена.
Шокиращо, мрежа на Биткойн за добив на валутата използва повече електроенергия за една година, отколкото цяла Ирландия. В действителност, всяка Биткойн транзакция използва почти 300 KWh електроенергия, което е достатъчно, за да се сварят около 36 000 чайника. С общото потребление на енергия на Биткойн, което вероятно ще достигне същото количество електроенергия като това в САЩ до лятото на 2019 г., популяризирането на технологията е причина за значителна загриженост за околната среда.
Биткойн се използва за закупуване на жилища както в Европа, така и в Америка, а в Обединеното кралство има случай разработчик продаде два жилища през декември 2017 г. в замяна на Биткойн. Фирмата, която е продала имотите Go Homes, обмисля да използва други криптовалути ( например Litecoin и Ripple) за бъдещи продажби.
Засилката на Биткойн доведе до много нови инициативи. Представяме ICO, което бързо придоби популярност. Закриването на над 3 милиарда долара финансиране само през 2017 г., ICO са начин за подаване на заявления за събиране на пари. Вместо по-традиционния вариант с рисков капитал, предлагането на токени най-вероятно ще осигури начин за ранен достъп до децентрализираното приложение.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.