Stanford стартира нова изследователска инициатива с помощ от Етериум и OmiseGo.
Центърът за изследване на блокчейн ще се фокусира върху разработването на най-добри практики за студентите и специалистите да използват блокчейн за финансови инструменти и управление на данните, сред много други приложения.
Ръководен от компютърните учени на Stanford, Dan Boneh и David Mazieres, центърът ще проучи как да се мащабират и обезопасяват блокчейн мрежи за целия свят, като в същото време поддържат изчислителните системи достъпни и устойчиви.
„Блокчейн масово премахва бариерите пред създаването на търговски, дигитални активи“, каза Mazieres. „Тя позволява на хората, които не се познават, или дори си нямат доверие един на друг, да извършват необратими транзакции в цялото разнообразие от полета по безопасен и сигурен начин“.
Инициативата може да изследва приложенията на крипто за хуманитарни цели. Според съобщението на Stanford: „Благодарение на най-известното си приложение като криптовалута, блокчейн може да бъде използван за осигуряване на сигурни ваучери, които да помогнат на бежанците да купуват храна“.
Изследователската инициатива на Stanford съвпада с няколко големи блокчейн проекти в частния сектор, ръководени от компании като IBM, Intel и Microsoft.
Блокчейн технологията създава цифрова счетоводна книга за транзакциите, като разпространява множество идентични копия по интернет. Всяка нова транзакция се добавя към веригата от данни, която се съхранява на всяко копие на дневника. Няма централен орган, който да контролира регистъра. Децентрализацията гарантира, че записаните транзакции не могат да бъдат променени. Той също така позволява на неизвестни страни да уреждат транзакции без посредник. Процедурите за удостоверяване на автентичността на посредници като банки, брокери, общини, escrow агенти, застрахователни регулатори, титулни компании, съдебни зали и лаборатории могат да бъдат поверени на блокчейн.
Първоначалната петгодишна изследователска програма на центъра е спонсорирана от фондацията Етериум, Protocol Labs, Фондация Interchain, OmiseGO , DFINITY Stiftung и PolyChain Capital.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).