Оклахома взе решение, след като внимателно анализира предложението за Биткойн резерв в Щатския сенат.
Въпреки ранната инерция и силната подкрепа в Камарата, инициативата в крайна сметка не успя в комисията, слагайки край на стремежа на шата— засега — да интегрира Биткойн в своята публична финансова стратегия.
Законопроектът, известен като „House Bill 1203“ или Законът за стратегическия Биткойн резерв, бе с малко отхвърлен от Сенатската комисия по приходите и данъчното облагане при гласуване с 6 – 5 на 15 април. Резултатът бе особено забележителен, като се има предвид промяната в последния момент от сенатор Кристи Гилеспи, която обърна гласа си на „ДА“ след натиск от страна на избирателите. Въпреки че нейното обръщане отрази нарастващия обществен интерес към крипто политиката, това не бе достатъчно, за да промени крайния резултат.
Преди това законопроектът бе приет през „Oklahoma Housе“ с огромна подкрепа със 77 – 15 гласа. Ако влезе в сила, това щеше да позволи на държавната хазна да инвестира в Биткойн и някои стабилни монети. Съгласно изискванията на законопроекта обаче, само ВТС – с пазарна капитализация от $1.7 трилиона – достигна необходимия праг от $500 милиарда.
Тъй като Оклахома сега се оттегля, тя се присъединява към списък от щати – включително Монтана, Южна Дакота, Уайоминг, Северна Дакота и Пенсилвания – които са спрели или са се отказали от подобни усилия. Все пак по-широкото движение към крипто-подкрепени резерви продължава на други места.
Според данни от Bitcoin Laws над 20 щата остават активни в проучването на законодателството, свързано с резервите на биткойни, като Аризона, Тексас и Ню Хемпшир са начело. В национален мащаб в момента се разглеждат 117 законопроекта, подходящи за биткойн, като 47 са пряко свързани с предложения за стратегически резерви.
На федерално ниво интересът също нараства. Бо Хайнс, старши съветник на президентската администрация по цифровите активи, потвърди, че правителството проучва креативни модели на финансиране, за да подкрепи национален резерв за биткойн – потенциално използвайки приходи от тарифи или обезпечени със злато сертификати на Министерството на финансите, всичко това без разширяване на националния бюджет.
На 17 април 2025 г. американските спот Биткойн ETF-и отбелязаха значителен ръст на входящите потоци, докато Етериум ETF-ите не отбелязаха движения, според данни на Farside Investors.
През 2024 г. Биткойн се издигна до нови висоти, но вълнението, което някога съпътстваше тези важни събития, липсва. Сегашният пазар се усеща предимно умерен – повече спокойствие, отколкото хаос.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
Биткойн изглежда навлиза в по-зряла фаза, като волатилността достига рекордно ниски нива и институционалният интерес нараства.