Понастоящем най-големите световни икономики предлагат значителни субсидии в рамките на ожесточена конкуренция за осигуряване на господстващо положение в нововъзникващите отрасли.
За съжаление, в тази надпревара остават държави, които не са в състояние да се справят с тези финансови стимули.
САЩ привличат значителни инвестиции чрез нови данъчни облекчения, които подпомагат производството на екологични технологии като батерии и соларно оборудване. По подобен начин Европейският съюз разработва свой собствен пакет за подкрепа на зелената енергия, а Япония планира да вземе заем от $150 милиарда за финансиране на инвестиции в сектора на зелените технологии. Всички тези усилия са продиктувани от желанието да се намали зависимостта от Китай, който в момента е водещ в области като производството на батерии и свързаните с тях минерали.
В резултат на това някои по-малки икономики се оказват маргинализирани. Тези икономики някога са били гъвкави и са се възползвали от годините на свободна търговия, но сега са в неравностойно положение в ерата на агресивна индустриална политика.
Индустриализирани държави като Обединеното кралство и Сингапур нямат ресурсите да се конкурират с по-големите икономически блокове в предоставянето на значителни субсидии. Нововъзникващите пазари като Индонезия, които имаха за цел да използват природните си ресурси за икономически напредък, също са изправени пред предизвикателства поради тази промяна.
Забележителен пример за това е Intel, която получи значителна субсидия от $11 милиарда от германското правителство за изграждане на заводи за полупроводници. Тази стъпка беше обявена за най-голямата пряка чуждестранна инвестиция в историята на Германия. Въпреки това за много по-малки технологични играчи, създадени в Обединеното кралство, възможностите за растеж се крият другаде.
Британският технологичен стартъп за батерии Nexeon, който разработи технологията си близо до Оксфорд с финансиране от правителството, набра над $200 милиона миналата година. Въпреки това първоначалната му търговска фабрика ще бъде създадена в Южна Корея, последвана евентуално от завод в Северна Америка. Това подчертава необходимостта от по-силна правителствена подкрепа за индустрията на батериите в Обединеното кралство.
Пред подобни предизвикателства са изправени AMTE Power, британски производител на батерии и Arrival, стартъп за електрически превозни средства. Тези компании преразглеждат плановете си за разполагане на фабрики поради различията в субсидиите, предлагани в САЩ и Европа, което илюстрира въздействието на тези разлики в субсидиите.
Чрез Закона за намаляване на инфлацията САЩ предлагат значителни стимули и финансиране за чиста енергия в размер на $369 милиарда, което води до приток на чуждестранни инвестиции. Германският автомобилен производител BMW започна изграждането на завод за батерии в Южна Каролина, а южнокорейските фирми Hyundai и LG обявиха изграждането на завод за батерии на стойност $4.3 милиарда в Джорджия. Японската компания Panasonic също изгражда завод в Канзас.
Тази надпревара за субсидии представлява отклонение от продължилата десетилетия тенденция на икономическа интеграция, която намали търговските и инвестиционните бариери между държавите. Въпреки че глобализацията издигна икономики като Южна Корея и Тайван и донесе технологичен напредък, тя доведе и до загуба на работни места в някои региони, екологични проблеми и нестабилност на капитала.
Преходът от тази глобална интеграция има своите предизвикателства, особено за по-малките, развиващи се икономики, които разчитат на световните пазари за търговия и просперитет. Страни като Индонезия, стремящи се да изградят индустрия за производство на акумулатори въз основа на никеловите си ресурси, се сблъскват с пречки поради разпоредбите на САЩ, които отказват субсидии за акумулатори за електрически превозни средства, съдържащи минерали от неамерикански партньори в свободната търговия.
Като първенец в тази конкуренция за субсидии, САЩ преживяват рязък ръст на инвестициите, получавайки значителна част от световните преки чуждестранни инвестиции. Разходите за строителство, свързани с производството, също се увеличават. За разлика от тях Обединеното кралство се бори с въздействието на американските субсидии, както се вижда от случая с Nexeon и други компании.
В крайна сметка тази надпревара за субсидиите и отдръпването от глобализацията имат победители и губещи, като променят глобалния икономически пейзаж и оказват влияние върху стратегиите както на държавите, така и на компаниите.
Източник: WallStreetJournal
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.