Американският гигант за управление на активи Franklin Templeton планира да създаде фонд за инвестиции в държавни ценни книжа, изграден на мрежата на Stellar.
Фирмата, която има активи под управление в размер на 717 милиарда долара, представи пред SEC предварителна декларация за фонда, описваща как ще използва разпределената книга на Stellar.
„[…] Собствеността върху акциите на фонда ще бъде записана и в мрежата Stellar, електронна разпределена книга, която е защитена с помощта на криптография (наричана още „блокчейн“).
Блокчейн съдържа дигитален запис на транзакционните данни, които се записват за постоянно във файлове, наречени „блокове“. Блокчейн мрежите се основават на изходния код на софтуера, който създава и управлява съответните им криптографски системи за проверка на транзакциите.“
Въпреки че фондът ще използва блокчейн технологията като инструмент за управление на данни, за да проследи собствеността върху своите акции, той няма да бъде инвестиционен инструмент за криптовалути като биткойн.
„Фондът няма да инвестира в криптовалути. Понастоящем акциите на фонда не са достъпни за закупуване, продажба или прехвърляне от един акционер на друг акционер в блокчейна или на който и да е вторичен пазар за търговия.
Инвестиционният мениджър на фонда вярва, че акциите, базирани на блокчейн, ще осигурят повишена прозрачност за акционерите и могат в бъдеще да разрешат намалени срокове за сетълмент и да осигурят други ползи за акционерите на фонда.“
Фондация Stellar, която ръководи развитието на мрежата, също работи с IBM върху платформата за глобални преводи наречена World Wire.
World Wire остава без дата на стартиране, а от IBM казват, че сега са фокусирани върху осигуряването на законово съответствие в различни страни по света.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.