Начало » Други » Ограниченията на САЩ върху китайските инвестиции предизвикват разногласия

Ограниченията на САЩ върху китайските инвестиции предизвикват разногласия

14.08.2023 21:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ограниченията на САЩ върху китайските инвестиции предизвикват разногласия

След неотдавнашното изявление на президента Байдън за ограничаване на инвестициите на американците в конкретни китайски предприятия законодателите от двете страни на политическия спектър в САЩ бързо обещаха да предприемат по-нататъшни действия.

Представената в сряда изпълнителна заповед има за цел да предотврати вливането на американски средства в определени китайски технологични компании, занимаващи се с изследвания в областта на полупроводниците, квантовите изчисления и изкуствения интелект, като процесът включва публично разглеждане.

Администрацията уточни, че тези разпоредби са насочени конкретно към технологии, които потенциално биха могли да имат военни приложения, с цел да се смекчат по-широките икономически последици. В отговор на това Китай остро протестира, обвинявайки САЩ, че възпрепятстват напредъка му.

Министерството на външните работи на Китай настоя, че САЩ трябва „незабавно да отменят погрешното си решение“, което доведе до ескалация на напрежението между двете държави.

Успоредно с това законодателите формулират различни предложения за ескалиране на техните мерки. Едно от предложенията предлага разширяване на надзора, така че да обхване допълнителни сектори на китайската икономика. Друго, макар и с ограничена подкрепа, има за цел да наложи ограничения както върху новите, така и върху съществуващите инвестиции в Китай.

Сенатор Марко Рубио разкритикува предложените от Белия дом действия, като посочи пропуски и се обяви за по-всеобхватна стратегия за надзор, заявявайки, че „САЩ имат възможността и задължението да постигнат по-високи стандарти“.

Едновременно с това двупартийната инициатива на сенаторите Боб Кейси и Джон Корнин, известна като Закон за прозрачност на изходящите инвестиции от 2023 г., съответства на директивата на Байдън. Тази инициатива задължава Министерството на финансите да бъде уведомявано за нови инвестиции и се стреми да формализира тези разпоредби. 

Законодателството също така разширява обхвата на контрола върху сектори като хиперзвуковите технологии, сателитните комуникации и системите за лазерно сканиране.

Това законодателно усилие, което бележи напредък в Сената, е включено в преговорите за законопроекта за разрешаване на отбраната. Той получи одобрението на Сената и очаква съгласуване с версията на Камарата на представителите през септември.

Чък Шумър, лидерът на мнозинството в Сената, похвали заповедта на Байдън и се ангажира да ръководи законодателството на Сената за утвърждаване на този инструмент за национална сигурност.

Допълнително спорно предложение е свързано с оценка на настоящите инвестиции на САЩ в Китай, което може да доведе до изостряне на напрежението. Докато Байдън се фокусира основно върху притока на нови капитали, законодатели като републиканеца Майкъл Маккол настояват за преглед на съществуващите инвестиции, изразявайки загриженост относно пропуските в технологичния надзор и сектори като биотехнологиите и енергетиката.

Обтегнатите отношения вече са се отразили на инвестициите в рисков капитал между САЩ и Китай, като за шест години американските инвеститори са вложили около $200 милиарда в китайски предприятия.

Дори по-строгият акцент върху проверката на новите инвестиции поражда опасения, което може да обезкуражи инвеститорите да подкрепят нововъзникващите китайски стартъпи, предупреждава специалистът по рисков капитал Едит Юнг.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Четиригодишният крипто цикъл ще остане в историята според директора на Bitwise

Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.

25.07.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Strategy набира допълнителни $2.47 милиарда, за да купи още Биткойн

Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).

25.07.2025 17:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

AI се превърна в тайното оръжие на Gen Z за крипто търговия

Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.

25.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

3 основни причини за днешния спад на крипто пазара

Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.

25.07.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.