QuadrigaCX беше измама: това е заключението, постигнато от Комисията по ценни книжа на Онтарио (OSC) по отношение на канадската борса след предполагаемата смърт на нейния основател Джералд Котън.
За онези, които не помнят събитията от миналата година, говорим за случай, който може да бъде превърнат във филм: всъщност основателят на борсата липсваше дълго време и след това бе обявен за мъртъв в Индия, където той беше пътувал няколко месеца по-рано за лечение на предполагаемо заболяване.
Само Котън е държал личните ключове от различните студени портфейли, така че беше невъзможно да се преместят средствата след смъртта му. По това време потребителите, които имат достъп до платформата, можеха да видят само екранна снимка на рутинна поддръжка на авариен сървър.
Тогава се появи истината: не само че средствата на клиентите не бяха в безопасност, но и бяха използвани от основателя за съмнителни операции.
Всъщност, средствата бяха открити на други борси, което доведе до съмнение дали всъщност са били изгубени или умело преместени преди постановката на смъртта на основателя.
Продължавайки анализа на движенията, извършени от основателя, беше открито също, че той използва средствата на други клиенти, за да покрие загубите: те бяха използвани за изплащане на други потребители и така създадоха впечатлението, че платформата няма проблеми.
Тогава борсата обяви фалит със загуба от над $190 милиона и юридически разходи малко под $2 милиона.
От всичко това са възстановени само $25 милиона, които ще бъдат използвани за компенсиране на над 70 хиляди потребители, жертви на измама, създадена от безскрупулен човек, който може би дори е исценирал собствената си смърт.
Докладът на Комисията по ценни книжа в Онтарио заключава, че този случай ще служи като предупреждение за всички, които използват криптовалути и различни платформи за обмен, особено централизирани, където средствата са в ръцете на няколко души.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.