Майор Джейсън Лаури, офицер от космическите сили на САЩ и автор на книгата "Softwar" и националното стратегическо значение на Биткойн, е кандидатствал за позиция като военен съветник в Министерството на отбраната.
В работата си той оспорва традиционните възгледи за Биткойн, предлагайки, че неговият механизъм за доказателство за работата (PoW) може да служи като мощен инструмент за киберсигурност, който е от жизненоважно значение за националната отбрана.
Изследванията на Лоури надхвърлят разглеждането на BTC само като децентрализирана платежна система. Той въвежда концепцията „Теория за проектиране на властта„, предполагайки, че PoW механизмът на Биткойн може да действа като форма на „електро-кибернетична власт„. Това би означавало да се използва хеширащата сила на водещия дигитален актив за защита на критична информация и възпиране на кибератаки, като тези атаки станат прекалено скъпи за противниците.
Предложението му за създаване на „US Hash Force„, насочено към повишаване на киберсигурността на страната, привлече вниманието на военни и политически лидери. В допълнение към теоретичната си рамка Лоури призова Пентагона да признае стратегическата стойност на Биткойн, особено потенциала му за защита на данните и укрепване на дигиталната инфраструктура на страната.
Той вече е подал молба да работи като военен съветник в Съвета за национална сигурност (NSC) или в Службата за научна и технологична политика (OSTP) на Белия дом, където се надява да предложи политически препоръки относно националното значение на PoW технологията на криптовалутата.
Лоури, който има над десетгодишен опит в армията, и преди е съветвал висши служители в областта на сигурността по въпросите за отбранителните системи. Целта на проучването му е да подчертае ролята на Биткойн не само в икономически план, но и като жизненоважен елемент на националната сигурност в дигиталната ера.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.