Начало » Очертава се масивна банкова криза, твърди Нуриел Рубини

Очертава се масивна банкова криза, твърди Нуриел Рубини

30.03.2023 7:00 3 мин. четене Kostadin Dimitrov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Очертава се масивна банкова криза, твърди Нуриел Рубини

Известният икономист Нуриел Рубини, който предсказа банковата криза през 2008 г., изрази загриженост относно опасността, която представляват облигациите на загуба, съставляващи значителна част от активите на банковия сектор.

Тези облигации, които станаха причина за внезапния срив на Silicon Valley Bank миналата седмица биха могли да предизвикат банкова криза, която бързо да излезе извън контрол и да засегне големи инвеститори, пенсионни фондове и управители на активи.

Проблемът

Рубини подчерта същността на проблема: Silicon Valley Bank е натрупала голям портфейл от облигации, докато лихвените проценти са били близки до нулата.

Когато обаче лихвените проценти се повишиха, стойността на тези облигации рязко спадна, което накара банката да претърпи „нереализирани загуби“.

За съжаление, банката беше принудена да продаде портфейла си от облигации при неблагоприятни пазарни условия, когато технологичният сектор изпадна в затруднение, което доведе до реализирани загуби в размер от $1.8 милиарда. Рубини предупреди, че всеки шок може да предизвика подобна верижна реакция и в други банки.

Данните на FDIC сочат, че нереализираните загуби от ценни книжа възлизат на $620 милиарда, а средностатистическата американска банка е изложила около една трета от капитала си от първи ред на риск.

Проблемът на Европа

Опасенията на Рубини за Европа са още по-сериозни, тъй като нереализираните загуби по портфолиата с облигации могат да бъдат много по-сериозни.

Европа и особено Швейцария бяха сред първите в света, които започнаха да въвеждат отрицателни лихвени проценти, което прави чувствителността на местните портфолиа с облигации към повишаването на лихвените проценти много по-голяма. Освен това рентабилността на банките на континента е значително по-ниска, което оказва допълнителен натиск върху капиталовите буфери, а оттам и върху стойността на банковите акции.

Нереализирани загуби

Нереализираната загуба е състояние на неопределеност за даден финансов актив, при което той може да струва или толкова, колкото сте платили за него заедно с лихвата, или много по-малко, ако сте принудени да го продадете преди датата на падежа.

Например, ако вземете заем за започване на бизнес, като използвате жилището си като обезпечение и пазарът на недвижими имоти спадне наполовина, все още можете да изплащате вноските и да запазите къщата си.

Ако обаче бизнес цикълът се обърне срещу вас и се наложи да продадете къщата, тя може да не покрие задълженията ви, което ще доведе до фалит. По подобен начин в този случай обезпечението са притежаваните облигации, чиято стойност е намаляла значително през последната година поради агресивното повишаване на лихвените проценти от страна на централните банки. Поради това Рубини предупреди, че притежаваните от банките облигации няма да са достатъчни, за да покрият задълженията им, ако се наложи да извършат бърза продажба. Всеки шок може да предизвика банкова криза.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Кати Ууд: Стойността на BTC ще се повиши, доверието във финансовата система намалява


Неуспех на регулаторната система

Рубини посочи, че системата е била сляпа за сериозността на проблема, тъй като банките, за разлика от другите финансови институции, никога не са били задължени да оценяват тези активи до тяхната настояща стойност, известна като „mark-to-market“ счетоводство. Поради това регулаторните органи не са открили проблема, което е значителен регулаторен провал.

Системата разполага с $20 трилиона американски държавни облигации, а загубите на банките се появяват, тъй като те не са длъжни да ги оценяват по пазарни цени.

Различни гледни точки

Не всички обаче са убедени в това. Рейтинговата агенция S&P Global не е съгласна с възгледите на Рубини и твърди, че на този етап смята рисковете от нереализирани загуби за управляеми от банките, които оценява.

Credit Suisse, европейската банка, подложена на най-голям натиск, отрича да има експозиция, свързана с притежавани лоши облигации. Така дебатът по този въпрос продължава.

Нуриел Рубини, известен още като „Доктор Дуум“, е грешал и в миналото, но предупреждението му за опасността, която представляват „подводните“ облигации, не може да бъде пренебрегнато.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Kриптовалути без реална стойност заливат пазара

Крипто пазарът бързо се разраства. Според CoinGecko, повече от половината от всички дигитални токени, пуснати на пазара от 2021 г. насам, вече са изчезнали – около 3.7 милиона провалили се проекта, или 52.7% от регистрациите в GeckoTerminal.

03.05.2025 7:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Tether регистрира $1 милиард печалба за първото тримесечие на 2025 година

Tether започна 2025 г. с впечатляващи финансови резултати, като отчете над $1 милиард печалба за първото тримесечие и засили присъствието си в правителствения дълг на САЩ.

02.05.2025 20:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Пилотният проект на Швейцария за CBDC предизвиква глобален интерес

Неотдавнашният експеримент на Швейцария с токенизация на дигитална валута на централната банка (CBDC) се приветства като потенциален модел за глобален прием.

02.05.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Kraken пуска регулирана платформа за крипто деривати във Великобритания

Kraken разширява дейността си в областта на дериватите в Обединеното кралство с пълното пускане на регулираната си платформа за търговия с криптовалути за професионални потребители.

02.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.